WyBudzeni

KOMUNIKATY i INFORMACJE => Polski matrix => Korporacje i inne firmy => : BladyMamut (Wed) 04.06.2014, 01:52:03

: Wielkie koncerny wkraczają do stółowek przedszkoli
: BladyMamut (Wed) 04.06.2014, 01:52:03
Wielkie koncerny wkraczają do stółowek przedszkoli

Obserwując to, co się dzieje na rynku produktów dla dzieci trudno oprzeć się wrażeniu agresywnej promocji serwowanej często w stylu „poniżej pasa” przez wielkie korporacje. Jak bowiem, jeśli nie w kategoriach manipulacji, należałoby rozumieć wysyłanie do rodziców poradników żywieniowych dotyczących karmienia niemowląt i starszych dzieci przez producentów żywności słoiczkowej? Jak rozpatrywać szkolenia w zakresie żywienia przedszkolaków, w których w roli ekspertów występują producenci zupek w proszku? Czy etyczne jest „wystawianie” i „zmuszanie” dzieci do uczestniczenia w pokazach mycia zębów organizowanych przez producentów pasty do zębów? Czy nasze dzieci nie powinny być chronione przed wpływem osób, które traktują je jak „naiwny target”?

(http://i.imgur.com/t9Nm2yt.jpg)

O tym, że dzieci stały się ważną grupą docelową dla wielu producentów wiadomo nie od dzisiaj. O tym jednak, że każdego dnia manipuluje się rodzicami i dyrekcją wielu placówek przedszkolnych i żłobków wiedzą nieliczni. Sytuację tę starają się zmienić osoby działające w Inicjatywie Rodziców Zdrowe Żywienie Małych Wrocławian (o tym, jak karmione są przedszkolaki pisaliśmy już tutaj (http://www.sosrodzice.pl/jedza-dzieci-zlobkach-przedszkolach-zupy-proszkach-cukier-mrozonki/)). Niestety jest źle i mają…ręce pełne roboty.

(http://i.imgur.com/w9s2V2I.jpg)

Właśnie dzisiaj Rodzice z Wrocławia wystosowali pismo do Głównego Inspektora Sanitarnego, zwracając uwagę na pewne szkolenie:

„Rodzice z Oleśnicy pod Wrocławiem przysłali nam informację o zorganizowanym 11-03-2014r. szkoleniu przez PSSE (Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – dop.sosrodzice.pl) wspólnie z firmą Unilever Food Solutions w ramach akcji „Trzymaj Formę”. (podkreślenie – sosrodzice.pl)
Jesteśmy zszokowani, że Sanepid realizując projekt mający na celu min. zdrowe żywienie dzieci zaprasza na konferencję korporację produkującą sosy, zupy, desery i napoje w proszku! Pełne sztucznych, szkodliwych dla dzieci dodatków, wzmacniaczy smaków, tłuszczów utwardzonych, niemających nic wspólnego ze zdrowym gotowaniem.

Otrzymujemy również zdjęcia jadłospisów z wielu placówek we Wrocławiu, na których są logotypy różnych korporacji produkujących sztuczne dodatki do żywności. Analizowaliśmy w kilku placówkach przetargi i faktury zakupowe na żywność i wiemy, że takie produkty są kupowane w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Właśnie z tego powodu rozpoczęliśmy naszą działalność – by wyeliminować rozporządzeniem Urzędu Miasta Wrocław takie szkodliwe praktyki.
Nie możemy jednak pozostać obojętni, gdy Urząd (PSSE), który powinien nadzorować, dbać o zdrowe żywienie naszych dzieci zaprasza do udziału w projekcie firmę, która uczy gotować przy użyciu sztucznych proszków.”

(http://i.imgur.com/LV9sOiy.jpg)

Odpowiedź nadeszła błyskawicznie. Polska Federacja Żywności Związków Pracodawców podkreśla, że w ramach akcji „Trzymaj Formę” nie można używać żadnych logotypów i nazw towarowych (zasada została złamana). Poza tym, co ciekawe akcja kierowana jest do szkół a nie przedszkoli i żłobków. Trudno oprzeć się wrażeniu, że osoby, które powinny kontrolować pewne działania…nie robiły tego. Dlatego inicjatywy, które mają uczyć, jak zdrowo karmić dzieci, były i są świetnym środkiem dla wielkich korporacji jak promować swoje produkty.

(http://i.imgur.com/x6KpQR3.jpg)

O co cały hałas?

Przedstawione materiały wskazują, że przedstawiciele Unilever nie tylko oferują swoje produkty placówkom, w których przebywają nasze dzieci. Idą o krok dalej. Drukują poradniki, wzory jadłospisów. Ba, występują w roli ekspertów i uczą, jak gotować, tłumacząc to, na przykładzie własnych produktów – barszczu w proszku, kostek rosołowych, mieszanek przypraw bogatych we wzmacniacze smaku, itd.

W ten sposób wysyła się mocny sygnał przyzwolenia gotowania z półproduktów, przy wykorzystaniu kontrowersyjnych dodatków w miejscach, w których dzieci powinny dostawać wysokiej jakości posiłki wykonane w staranny sposób z nieprzetworzonej żywności. Poza tym można przypuszczać, że przykład Unilever nie jest wyjątkowy…Szkoda. Naprawdę szkoda.

Źródło: CTTTRLKOQ -->[url=http://www.sosrodzice.pl" onclick="window.open(this.href);return false;]www.sosrodzice.pl (http://www.sosrodzice.pl/wielkie-koncerny-wkraczaja-stolowek-przedszkoli/)[/url]