WyBudzeni

EKIPA WyBudzeni => Plan działania => Akcje ciągłe => : fistraist (Wed) 13.08.2014, 21:49:12

: Flaga Polski
: fistraist (Wed) 13.08.2014, 21:49:12
Coraz rzadziej widujemy Polską flagę na naszych ulicach. Jedynymi miejscami są budynki urzędowe i dni określonych świat, kiedy to masowo obstawia się miejscowości setkami flag.

W mediach nie mówi się jakie są zasady eksponowania Polskiej flagi, a za niechlujne wywieszenie można dostać mandat za brak szacunku. Ponadto nie ma sztywnych zasad flagowania co dodatkowo zwiększa Nasza niepewność i obawy. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak prawidłowo flagować.

Tak więc ruszajmy z akcją. Przywróćmy szacunek i bądźmy dumni z Naszej flagi tak jak inne narody.

ZASADY FLAGOWANIA:


Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej zostały określone w art. 28 Konstytucji RP oraz w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000).


(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Flaga_polski_przy_domu.jpg/225px-Flaga_polski_przy_domu.jpg)

1. Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o stosunku boku pionowego do poziomego, jak 5:8, podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony (u dołu).

2. Odcienie bieli i czerwieni, które obecnie określane są w bardzo skomplikowany sposób za pomocą tzw. współrzędnych trójchromatycznych. Kolor biały na fladze polskiej przypominać ma bardziej kolor „srebrnobiały” („szary”) niż „biały” („śnieżnobiały”). Czerwień zaś miała początkowo odcień karmazynu. Później zastąpiono go cynobrem, aby dziś znów powrócić do wersji pierwotnej. Odcienie te często ulegają zniekształceniom poprzez zły dobór farby drukarskiej lub, co zdarza się o wiele częściej, gdy wywieszane są flagi stare – pożółkłe i wypłowiałe.

3. Flagi wywieszane w naszych oknach czy na balkonach są bardzo różne zarówno pod względem rozmiarów, jak i kolorystyki. Różny jest także sposób ich mocowania. Przyczepianie bowiem, na przykład, bezpośrednio do parapetu okna, tak aby zwisały poziomo, nie jest wskazane. Nieprawidłowe jest również pionowe wieszanie barw narodowych na ścianie budynku. W tym przypadku nie wystarczy bowiem pamiętanie, żeby biel była z lewej, a czerwień z prawej strony osoby patrzącej na nie. Flaga zwieszona w dół powinna być przymocowana do masztu lub proporca, a ta przy oknie – winna być koniecznie przytwierdzona do drzewca.

Jest także flaga dodatkowo z godłem państwowym pośrodku białego tła. Tę niektóre osoby wywieszają chętniej, uważając, że jest ładniejsza. Jednakże używana jest ona jedynie w charakterze bandery i przysługuje wyłącznie polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom oraz statkom handlowym. Może ją używać również wojsko, ale jedynie poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą.

Warunki eksponowania flagi*

* wg. Zaleceń Instytutu Heraldyczno-Weksylogicznego


Podstawowe zasady

Zasady umieszczania większej ilości flag*


* opis odpowiada sytuacji, kiedy patrzymy na flagi


Flaga RP i flaga UE

W przypadku stałej ekspozycji flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi Unii Europejskiej należy przestrzegać generalnej zasady pierwszeństwa flagi państwowej przed flagą organizacji międzynarodowej.

Patrząc na maszt i fasadę budynku:
lewy maszt – flaga państwowa RP, prawy maszt – flaga UE. W pomieszczeniach reprezentacyjnych,
patrząc na stojak:
z lewej strony flaga państwowa RP, z prawej – flaga UE.


skorzystano ze źródeł:
prezentacja UM Kraków (http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.malopolska.uw.gov.pl%2Fdoc%2FPREZENTACJA_Zasady_wywieszania_flag.ppt&ei=wrLrU6_yD4HoPM7JgNAC&usg=AFQjCNEiq-6BrACRNB0wBOnwVX764oODRQ&bvm=bv.72938740,d.ZWU&cad=rja)
http://www.mmlublin.pl/393048/2011/11/10/bialoczerwona-flage-wywieszamy-z-duma-ale-czy-wiemy-kiedy-gdzie-i-jak-material-dziennikarza-obywatelskiego?category=news (http://www.mmlublin.pl/393048/2011/11/10/bialoczerwona-flage-wywieszamy-z-duma-ale-czy-wiemy-kiedy-gdzie-i-jak-material-dziennikarza-obywatelskiego?category=news)