Author Topic: Google z pejsami  (Read 1056 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Google z pejsami
« on: (Sat) 19.04.2014, 21:04:01 »
Wujek google manipuluje...-------


Jak nas śledzi i działa Google? (57:44 , PLANETE)
https://www.youtube.com/watch?v=gTgXAb9X_Sw

Jak nas śledzi i działa Google? - film dokumentalny - lektor pl - cały film. Film z cyklu Discovery, Planete, BBC i National Geographics po polsku. Dokument przedstawia jak działa internet i w jaki sposób sprzedawane i wykorzystywane są nasze dane do sprzedaży produktów w zamian dając nam darmowy dostęp do aplikacji, poczty i innych usług.
Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry'ego Page'a i Rosjanina Siergieja Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych - algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank - którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej. Przedsiębiorstwo przetrwało załamanie rynku dot-comów i rozwijało się od tego czasu dzięki wsparciu prywatnych inwestorów; w roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw.
Obecnie Google zatrudnia ponad 54 000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Już w ciągu pierwszych czterech lat działalności sprzedaż została zwiększona z początkowych 200 tys. do 1,5 miliarda dolarów[4]. Korporacja znana jest ze swobodnego klimatu pracy, nietypowych przywilejów dla pracowników oraz zasady biznesowej don't be evil ("nie czyń złego" / "nie bądź zły"). W rankingu magazynu Fortune, Spółka zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród najlepszych pracodawców[5].
Główna siedziba spółki mieści się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA, na terenie wcześniej należącym do przedsiębiorstwa SGI. W ramach polskiego oddziału -- Google Polska -- zostało stworzone centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu[6]; funkcjonuje także niewielkie biuro w Warszawie
Najbardziej znanymi usługami oferowanymi przez spółkę są internetowa wyszukiwarka Google oraz serwisy reklamowe AdWords oraz AdSense, które stanowią główne źródło dochodów spółki. Do innych zaliczają się między innymi popularna poczta Gmail, serwisy Google Maps i Google Earth. Sztandarowymi produktami na rynku oprogramowania są Google Chrome, Google Desktop oraz Picasa. Od 2007 Google wraz z innymi przedsiębiorstwami z Open Handset Alliance jest zaangażowane w rozwój platformy Android. Spółka znana jest z tajemniczości dotyczącej planowanych w przyszłości usług, ale według deklaracji samych założycieli, dotyczą one nawet tak odległych zagadnień, jak sztuczna inteligencja na wielką skalę[8]. Spółka rozpoczęła produkcję własnego systemu operacyjnego o nazwie "Google Chrome Operating System". Ma być szybszy, zużywać mniej zasobów komputera niż konkurenci, jego oparty na Linuksie kod ma być tworzony na zasadzie open source. Jak zapowiada Google, komputer z nowym systemem ma połączyć się z internetem zaledwie w kilka sekund
« Last Edit: (Mon) 18.05.2015, 00:37:05 by Anomalia »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Re: Google z pejsami
« Reply #1 on: (Sat) 19.04.2014, 21:04:20 »
Google manipuluje wynikami wyszukiwania

Stosowany przez Google algorytm PageRank służy do określania atrakcyjności witryny, co częściowo wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Zgodnie z założeniami ocena strony powinna odbywać się automatycznie. Przynajmniej w teorii.

PageRank to opatentowany przez Google mechanizm, który określa jak wiele odniesień do danej witryny pojawia się na innych stronach w sieci i na podstawie tych danych określa ważność danej strony, co jest jednym z czynników wpływających na jej pozycję w wyszukiwarce. Warto przypomnieć przy okazji, że ten algorytm nie jest tak naprawdę w pełni autorskim rozwiązaniem giganta z Mountain View, a bazuje na wymyślonej wiele lat wcześniej idei.Niemniej do wczoraj mogliśmy uważać, że PageRank to całkowicie neutralny i oparty jedynie na w pełni komputerowym algorytmie mechanizm, a możliwość wpłynięcia z zewnątrz na wynik jego działania jest równa zeru. Jest to bardzo istotne, gdyż Google jest nie tylko praktycznym monopolistą na rynku wyszukiwarek internetowych, ale także często jedynym źródłem dochodu dla licznych serwisów sieciowych. Zresztą sam zainteresowany podkreślał, że nic nigdy nie zachwieje zaufania do bezstronności PageRank. Co prawda od dawna już pojawiały się podejrzenia, że wyniki wyszukiwania podlegają manipulacji, ale nie były jednoznacznie potwierdzone.

Teraz wiemy już, że podejrzenia te prawdopodobnie są uzasadnione. W wywiadzie udzielonym Financial Times pracownik Google, Amit Singhal, ujawnił się jako jedna z osób odpowiedzialnych za manipulowanie wynikami PageRank, czyli tak zwany „human rater”. Jak to określił Singhal, manipulacja wskaźnikiem PageRank jest konieczna, aby przeciwdziałać efektom sztucznego pozycjonowania. Efekt ten polega na prowadzeniu do wzrostu znaczenia firm i należących do nich witryn w tych dziedzinach biznesu (rejonach internetu), w których z natury nie są silne, czyli tam gdzie PageRank dla nich jest niekorzystny. Z założenia więc „korygowanie” statystyk miałoby wywrzeć pozytywny efekt. Pytanie jednak – jak Google dba o bezstronność tych modyfikacji. I jeśli zmiana wyniku PageRank jest możliwa, to czy nie nadużywa się jej także w drugim kierunku.

Na początku czerwca wyrażaliśmy obawę czy nowy silnik wyszukiwarki Google Caffeine nie przysporzy problemów. Możemy teraz dodać inne pytanie. Czy Google Caffeine będzie w pełni bezstronny?

Źródło: ZDnet
Źródło: www.benchmark.pl
« Last Edit: (Mon) 18.05.2015, 00:38:25 by Anomalia »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje