Author Topic: Wielkie koncerny wkraczają do stółowek przedszkoli  (Read 1513 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Wielkie koncerny wkraczają do stółowek przedszkoli
« on: (Wed) 04.06.2014, 01:52:03 »
Wielkie koncerny wkraczają do stółowek przedszkoli

Obserwując to, co się dzieje na rynku produktów dla dzieci trudno oprzeć się wrażeniu agresywnej promocji serwowanej często w stylu „poniżej pasa” przez wielkie korporacje. Jak bowiem, jeśli nie w kategoriach manipulacji, należałoby rozumieć wysyłanie do rodziców poradników żywieniowych dotyczących karmienia niemowląt i starszych dzieci przez producentów żywności słoiczkowej? Jak rozpatrywać szkolenia w zakresie żywienia przedszkolaków, w których w roli ekspertów występują producenci zupek w proszku? Czy etyczne jest „wystawianie” i „zmuszanie” dzieci do uczestniczenia w pokazach mycia zębów organizowanych przez producentów pasty do zębów? Czy nasze dzieci nie powinny być chronione przed wpływem osób, które traktują je jak „naiwny target”?O tym, że dzieci stały się ważną grupą docelową dla wielu producentów wiadomo nie od dzisiaj. O tym jednak, że każdego dnia manipuluje się rodzicami i dyrekcją wielu placówek przedszkolnych i żłobków wiedzą nieliczni. Sytuację tę starają się zmienić osoby działające w Inicjatywie Rodziców Zdrowe Żywienie Małych Wrocławian (o tym, jak karmione są przedszkolaki pisaliśmy już tutaj). Niestety jest źle i mają…ręce pełne roboty.Właśnie dzisiaj Rodzice z Wrocławia wystosowali pismo do Głównego Inspektora Sanitarnego, zwracając uwagę na pewne szkolenie:

„Rodzice z Oleśnicy pod Wrocławiem przysłali nam informację o zorganizowanym 11-03-2014r. szkoleniu przez PSSE (Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – dop.sosrodzice.pl) wspólnie z firmą Unilever Food Solutions w ramach akcji „Trzymaj Formę”. (podkreślenie – sosrodzice.pl)
Jesteśmy zszokowani, że Sanepid realizując projekt mający na celu min. zdrowe żywienie dzieci zaprasza na konferencję korporację produkującą sosy, zupy, desery i napoje w proszku! Pełne sztucznych, szkodliwych dla dzieci dodatków, wzmacniaczy smaków, tłuszczów utwardzonych, niemających nic wspólnego ze zdrowym gotowaniem.

Otrzymujemy również zdjęcia jadłospisów z wielu placówek we Wrocławiu, na których są logotypy różnych korporacji produkujących sztuczne dodatki do żywności. Analizowaliśmy w kilku placówkach przetargi i faktury zakupowe na żywność i wiemy, że takie produkty są kupowane w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Właśnie z tego powodu rozpoczęliśmy naszą działalność – by wyeliminować rozporządzeniem Urzędu Miasta Wrocław takie szkodliwe praktyki.
Nie możemy jednak pozostać obojętni, gdy Urząd (PSSE), który powinien nadzorować, dbać o zdrowe żywienie naszych dzieci zaprasza do udziału w projekcie firmę, która uczy gotować przy użyciu sztucznych proszków.”Odpowiedź nadeszła błyskawicznie. Polska Federacja Żywności Związków Pracodawców podkreśla, że w ramach akcji „Trzymaj Formę” nie można używać żadnych logotypów i nazw towarowych (zasada została złamana). Poza tym, co ciekawe akcja kierowana jest do szkół a nie przedszkoli i żłobków. Trudno oprzeć się wrażeniu, że osoby, które powinny kontrolować pewne działania…nie robiły tego. Dlatego inicjatywy, które mają uczyć, jak zdrowo karmić dzieci, były i są świetnym środkiem dla wielkich korporacji jak promować swoje produkty.O co cały hałas?

Przedstawione materiały wskazują, że przedstawiciele Unilever nie tylko oferują swoje produkty placówkom, w których przebywają nasze dzieci. Idą o krok dalej. Drukują poradniki, wzory jadłospisów. Ba, występują w roli ekspertów i uczą, jak gotować, tłumacząc to, na przykładzie własnych produktów – barszczu w proszku, kostek rosołowych, mieszanek przypraw bogatych we wzmacniacze smaku, itd.

W ten sposób wysyła się mocny sygnał przyzwolenia gotowania z półproduktów, przy wykorzystaniu kontrowersyjnych dodatków w miejscach, w których dzieci powinny dostawać wysokiej jakości posiłki wykonane w staranny sposób z nieprzetworzonej żywności. Poza tym można przypuszczać, że przykład Unilever nie jest wyjątkowy…Szkoda. Naprawdę szkoda.

Źródło: CTTTRLKOQ -->[url=http://www.sosrodzice.pl" onclick="window.open(this.href);return false;]www.sosrodzice.pl[/url]
« Last Edit: (Thu) 01.01.1970, 02:00:00 by Guest »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje