Author Topic: Eurowybory 2014 - informatycy przypasowują wyniki do systemu?  (Read 1330 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Eurowybory 2014 - informatycy przypasowują wyniki do systemu?


Głosy Komisji Obwodowej 103 wrzucane do piwnicy bez wywieszenia protokołu z wynikami

Wreszcie mój postulat  z protestu wyborczego 2011 dotarł do PiS-u.

Ochotnicy z PiS-u kontrolują, tak jak ja sugerowałem i żądałem od PKW już w roku 2011 w wyborach do Sejmu i Senatu RP.

Proponowałem sprawdzić, czy suma wyników z systemu informatycznego bazy danych, zgadza się z protokołami ręcznymi komisji obwodowych.
 
Po latach obcowania z ciemnogrodem, nie podejrzewam już PiS-u o możliwe wyrachowanie, podwójnego politycznego oszustwa:, że robią to niby pozornie w ramach uwiarygodnienia systemu PKW i układu POPiS.

Widzę w tej akcji potwierdzenie bezwładności umysłowej, inercji organizacyjnej PiS-u. Taka kontrola powinna już być od lat!!
 
Do Kaczyńskiego i jego kliki, wreszcie dotarło, że musi pokazać, co to jest skuteczna kontrola, w innym wypadku uwiarygodnia tylko układ okrągłostołowy z Magdalenki.
 
Kontrola wyników wyborów do PE w Polsce to próba generalna przed następnymi wyborami do Sejmu RP.
 
Poseł Macierewicz i posłanka  Anna Sikora opisali metodę możliwych oszustw wyborczych: na podstawie rozporządzeń PKW wyniki są ustalane nie ręcznie wg protokołów wyborczych tylko na podstawie decyzji informatyka, po sprawdzeniu czy wyniki w komisji będą się zgadzać z dalszymi wynikami wpisanymi do systemu wyborczego.

Dlatego jest zabronione przez PKW robienia kopii protokołów komisji. Bez kopii protokół można dowolnie zmienić i dopasować do wyników już wpisanych w bazę danych systemu informatycznego. - Tak, bez kopii protokołu to można do każdego protokołu dopisać, co się chce!

Wprowadzony przez PKW obowiązek sprawdzania przez informatyka, czy wprowadzona ilość głosów się zgadza z całym systemem jest systemem oszustwa informatyką przedstawionym dzisiaj na konferencji prasowej przez PiS patrz poniższe wideo z konferencji prasowej. Tu cytuję wyciąg z wymiany zdań pomiędzy przytomnym wyborcą, a z członkami komisji wyborczej na filmie przedstawionym podczas tejże konferencji:
 
"Nie wiemy, czy nam system (komputerowy) przyjmie, co myśmy napisali!! 12:05:06
 
Informatyk wam zatwierdza? Tak, a dlaczego przecież tego nie ma w protokole wyborczym. Powinno się zgadzać- mówi następna członkini komisji. 12:25:51
 
Przecież czy jest prawidłowo policzone to łatwo zrobić też bez informatyka.
Ja już nie wiem, tu dużo rzeczy jest nie tak."

 
Taki informatyk, wg mojego przypuszczenia, sprawdza czy ilość głosów mieści się w rozkładzie naturalnym (krzywa Gaussa) i potrzebnej możliwej korektury w stosunku do zaplanowanego wyniku.
 
Polecam film o noszeniu po Warszawie worków z głosami i wrzucaniu worków do prywatnego samochodu, a następnie  bez sprawdzenia do piwnicy.
 
Jak widać nie ważne, kto liczy głosy, ale kto ogłasza wyniki wyborów!!

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 103 w Warszawie (8:30)
https://www.youtube.com/watch?v=kyS6R5DIUHU

Konferencja Antoniego Macierewicza. PiS zgłasza zastrzeżenia ws. wyborów 28-05-2014 (49:08)
Mirror #1
http://gloria.tv/?media=616172
youtube.com/watch?v=qJq9TSWVJtI
@Anomalia
Backup 24.04.2015 w wersji 360p


Źródło: iddd.salon24.pl


Zobacz na:
Wierzycie jeszcze w demokrację?
« Last Edit: (Mon) 27.04.2015, 01:56:10 by Anomalia »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Re: Eurowybory 2014 - informatycy przypasowują wyniki do systemu?
« Reply #1 on: (Thu) 29.05.2014, 12:42:58 »
Informatyk w komisji wyborczej

Dość szokujący film z Warszawy zainspirował mnie do podzielenia się doświadczeniem z pracy jako informatyk w komisji. Od kilku lat byłem informatykiem w dość dużej komisji. Co prawda w tym roku się nie załapałem ale nie sądzę by się coś specjalnie zmieniło.

Informatykiem w komisji jest osoba, która jest odpowiedzialna za wpisanie przeliczonych głosów przez komisję do programu PKW. Po wpisaniu danych program generuje protokół, na którym podpisuje się komisja. Po podpisaniu program może przesłać dane przez internet ale i tak jest wymagane przyniesienie pliku na CD czy pendrive do komisji rejonowej.

Informatykiem może zostać każdy, kto jest w stanie przyjechać do komisji z własnym laptopem,  drukarką oraz kartkami papieru. Miło było by, gdyby posiadał również własny dostęp do internetu bo nie ma gwarancji, że będzie dostęp w lokalu wyborczym. Czasem warto mieć również własny przedłużacz, bo starsze budynki zazwyczaj cierpią na brak dostatecznej ilości sprawnych gniazdek.

Informatyk w momencie rejestracji otrzymuje klucz elektroniczny, którym będzie podpisywał protokół. Drugi klucz otrzymuje przewodniczący komisji. Dopiero po wgraniu obu kluczy i podaniu obu haseł program akceptuje protokół. Klucz „zwykłego” informatyka działa tylko w komisji do której został przypisany. Informatycy w komisjach rejonowych mają uprawnienia do każdej komisji obwodowej.

Na obowiązkowym szkoleniu informuje się wszystkich, że nie wolno podglądać hasła klucza przewodniczącego komisji i oczywiście chwalić się swoim hasłem. Zazwyczaj między szkoleniem a wyborami robi się test wydajności systemu. Czyli wszyscy o ustalonej porze mają wysłać testowe protokoły. Z powodów oczywistych podczas testów w mojej testowej komisji wygrywał UPR ;)

Praca informatyka, poza pobraniem w przeddzień wyborów najnowszej wersji oprogramowania zaczyna się po zamknięciu komisji. Od zakończenia wyborów do podpisania protokołu nikt nie opuszcza pomieszczeń komisji. Gotowy protokół podpisują wszyscy członkowie komisji - informatyk nie, bo nie jest członkiem komisji. Zaś w momencie podpisania (i wywieszenia) protokołu głosy są zawożone do komisji rejonowej przez przewodniczącego (i zastepcę). Na prowincji członkowie komisji czekają w lokalu aż głosy zostaną zaakceptowane przez komisję rejonową. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że jeśli zostały by jednak odrzucone to nie trzeba zwoływać komisji. Niby są komórki ale zarwana noc nie pomaga w szybkim zebraniu się.

Informatyk po zdaniu pliku w komisji rejonowej i przesłaniu protokołu do serwera PKW może wracać do domu. W przypadku problemów i tak będzie potrzebny jako ostatni.

Będąc informatykiem warto mieć telefon do przewodniczącego komisji oraz zestaw kilku filmów. Informatyk dopóki komisja nie przeliczy głosów nie ma co robić.  Jak przyjedzie zbyt wcześnie to podłącza komputer, drukarkę i ogląda film na słuchawkach.

Długość liczenia głosów jest proporcjonalna do ilości głosujących oraz do ilości kandydatów. Najszybciej liczy się wybory prezydenckie. Najwolniej wybory lokalne, bo zazwyczaj jest masa komitetów i kandydatów. W wyborach do UE list nie jest tak dużo więc liczy się raczej szybciej.

W tym roku nie załapałem się do komisji jako informatyk, bo pierwszeństwo mieli urzędnicy. Dlatego dość szokujące jest dla mnie, że w Warszawie brakło informatyków w komisjach. Nie ma wymagania, by informatyk był zameldowany w miejscu, gdzie będzie pracował. Nie musi być komputerowym ekspertem. Zainstalowanie niezbyt skomplikowanego programu oraz dyżurujący w rejonie potrafią pomóc każdemu chętnemu. Jak pisałem w mojej okolicy lokalni urzędnicy wygryźli obcych. Więc tym bardziej jest to dziwne, że Warszawa sobie nie poradziła. Owszem, pieniądze niewielkie ale w odróżnieniu od pozostałych członków komisji praca jest głównie w godzinach nocnych z niedzieli na poniedziałek. W tym roku komisje kończyły koło 1-2 w nocy ponoć rejonowa skończyła koło 4 rano.

A tak to było w Warszawie

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 103 w Warszawie (8:30)
https://www.youtube.com/watch?v=kyS6R5DIUHU

@Anomalia
Backup 27.04.2015 w wersji 720p


Źródło: beta.salon24.pl
« Last Edit: (Mon) 27.04.2015, 01:54:54 by Anomalia »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje