Author Topic: Droga do wolności. Były premier Estonii o transformacji i podstawach jej sukcesu  (Read 1438 times)

Ardek

  • Guest
Droga do wolności. Były premier Estonii o transformacji i podstawach jej sukcesu

Były premier Mart Laar o sekretach, które sprawiły że Estonia podniosła się z ruiny i dorównała najbogatszym krajom na świecie. Jego doświadczenia to dobitny przykład ogromnej skuteczności ekonomii Miltona Friedmana.

Mart Laar (ur. 1960), doktor nauk humanistycznych. W latach 19921994 pierwszy premier niepodległej Estonii wybrany przez parlament pochodzący z wolnych wyborów. W ciągu dwóch lat dokonał wielu odważnych, a przede wszystkim skutecznych reform gospodarczych. W 1999 ponownie został premierem, sprawując urząd kolejne trzy lata do 2002.
Obecnie deputowany Riigikogu z ramienia konserwatywno-liberalnej partii Isamaa ja Res Publica Liit, której jest również przewodniczącym.
Autor kilku książek o estońskim ruchu oporu z okresu II wojny światowej, np. Wojna w lesie. Walka Estończyków o przetrwanie 1944-1956 . W Polsce ukazała się jego książka pt. Estoński cud. W 2006 Laar został laureatem prestiżowej nagrody im. Miltona Friedmana w wysokości 500 tys. USD za udaną transformację estońskiej gospodarki.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_zUzXAJG9Uo&list=WL&index=9[/youtube]