Author Topic: Doktryna Szoku - Naomi Klein  (Read 1911 times)

Offline Viola tricolor

 • Sen płytki
 • *
 • Posts: 48
 • Reputacja: +2/-0
Doktryna Szoku - Naomi Klein
« on: (Wed) 17.09.2014, 16:31:12 »
"Doktryna szoku" Naomi Klein stała się globalnym bestsellerem. Była to książka ważna, celnie uderzająca w aksjomaty neoliberalizmu. Dziś jest bodaj jeszcze ważniejsza, bo przecież tezy zarówno "Doktryny szoku", jak i "No Logo" w kontekście ostatniego wielkiego kryzysu okazały się w znacznej mierze trafne. W każdym razie trafniejsze niż dogmaty bezkrytycznych wyznawców wolnorynkowej globalizacji, w rodzaju Alaina Greenspana czy zaangażowanego w plan Balcerowicza Jeffreya Sachsa, którzy toczyli zresztą z Klein poważne spory i debaty.

Za mitem niewidzialnej ręki rynku kryją się korporacyjne monopole i zbrojne ingerencje. Amerykańskie władze oraz wielki biznes nie cofną się przed niczym, by wykorzystać kryzys panujący w różnych zakątkach globu do własnych celów.
Tytułowa doktryna szoku ma swoje źródło w radykalnych teoriach Miltona Friedmana i innych ekonomistów tzw. szkoły chicagowskiej. W praktyce oznacza ekonomiczną eksploatację krajów dotkniętych kryzysem, klęskami żywiołowymi lub wojną. Swój poligon doświadczalny przeszła w Chile, gdzie po zamachu stanu Augusto Pinocheta przeprowadzono gruntowne reformy. Skutkiem chilijskiego cudu był wprawdzie wzrost dochodu per capita, lecz towarzyszył temu drastyczny spadek płac i powiększające się bezrobocie. Rządząca dyktatura nie przebierała też w środkach, tłumiąc opór związków zawodowych i społeczne protesty. Niepokornych wtrącano do więzień, poddawano torturom lub mordowano, dając swoisty przykład późniejszej wojskowej juncie w Argentynie.

Doktryna szoku znajdywała zastosowanie jeszcze wielokrotnie: w Rosji pod rządami Jelcyna, w Wielkiej Brytanii epoki Thatcher, podczas amerykańskich inwazji na Afganistan i Irak, a ostatnio także podczas globalnego kryzysu ekonomicznego. Jeszcze przed głośno komentowaną zapaścią premiery doczekała się książka "Doktryna szoku" Naomi Klein, autorki głośnego "No Logo". Niniejszy film stanowi rozwinięcie i uaktualnienie tez stawianych przez kanadyjską pisarkę. Ukazuje bowiem, jak wielkie korporacje umacniają swoją pozycję kosztem zrujnowanych gospodarek całych krajów. W efekcie wolny rynek globalnego kapitalizmu nie jest ani wolny, ani tym bardziej sprawiedliwy.

"W ostatnich 30 latach dominowało przekonanie, że wolny rynek nie może być podważany, dopiero teraz poddaje się to dyskusji" - mówi reżyser Michael Winterbottom, znany z realizacji takich obrazów jak, "Aleja Snajperów" czy "Droga do Guantanamo". "Kiedy widzi się, jak dyrektorzy banków otrzymują setki miliardów dolarów od państwa, mimo iż sami roztrwonili wcześniej bajońskie sumy, ludzie naprawdę mają prawo być wściekli. Jedyny pozytywny aspekt całej sytuacji jest właśnie taki - na całym świecie panuje niezgoda na ten stan rzeczy".

Materiały archiwalne przeplatane są w filmie z fragmentami wykładów Naomi Klein oraz wywiadami, jakie przeprowadziła z m.in. Janine Huard, ofiarą eksperymentalnych praktyk psychiatrycznych, które dały podwaliny pod dzisiejsze techniki tortur stosowanych przez CIA. Ten śmiały dokument, pokazywany m.in. na festiwalach w Berlinie, San Sebastian, Turynie, obejrzeć powinien każdy, zwłaszcza w czasach, gdy słowo "kryzys" nie znika z doniesień medialnych.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TAOFisgryAE[/youtube]
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej..."

Ardek

 • Guest
Odp: Doktryna Szoku - Naomi Klein
« Reply #1 on: (Wed) 17.09.2014, 17:23:02 »
Quote
"Doktryna szoku" Naomi Klein stała się globalnym bestsellerem.
To już pewien znak, by trzymać się daleko od tych bzdur.

Quote
Była to książka ważna, celnie uderzająca w aksjomaty neoliberalizmu.
Neoliberalizm to słowo-klucz, którego jakoś nikt zbytnio nie umie zdefiniować, więc gdy ktoś się nim posługuje, to od razu widać z kim mamy do czynienia.

Quote
Dziś jest bodaj jeszcze ważniejsza, bo przecież tezy zarówno "Doktryny szoku", jak i "No Logo" w kontekście ostatniego wielkiego kryzysu okazały się w znacznej mierze trafne.
Tylko austriacka szkoła ekonomii ze swoją teorią o cyklach koniunkturalnych umie wytłumaczyć istotę kryzysów finansowych. Co więcej- austriacy przewidzieli wielki kryzys z 1929r.

Quote
W każdym razie trafniejsze niż dogmaty bezkrytycznych wyznawców wolnorynkowej globalizacji, w rodzaju Alaina Greenspana czy zaangażowanego w plan Balcerowicza Jeffreya Sachsa, którzy toczyli zresztą z Klein poważne spory i debaty.
>Alan Greenspan
>Prezes BANKU CENTRALNEGO, najważniejszego narzędzia państwa do okradania ludzi
>Wolnorynkowiec


Quote
Za mitem niewidzialnej ręki rynku kryją się korporacyjne monopole i zbrojne ingerencje.
Na wolnym rynku nie ma monopoli, a korporacyjne molochy zarabiające na wojnach to efekt mieszania się państwa w gospodarkę i kolesiostwa w jego strukturach.

Quote
Tytułowa doktryna szoku ma swoje źródło w radykalnych teoriach Miltona Friedmana i innych ekonomistów tzw. szkoły chicagowskiej.
>Milton Friedman
>Radykalne teorie.

Na litość boską. Milton Friedman to monetarysta, a nie żaden wyznawca prawdziwego nie ma przeproś kapitalizmu co nie bierze jeńców. Jedyną prawdziwie wolnorynkową szkołą ekonomiczną jest szkoła austriacka. Rozróżniamy ją od chicagowskiej np. tym, że taki Friedman propsował zwiększanie podaży pieniądza przez państwo (inflacja czyt. kradzież), a austriacy domagają się parytetu złota, bo rząd nie może wtedy drukować hajsu jak pojebany. Istotną różnicą jest też to, że szkoła chicagowska wierzy, że nic nie może się stać elementem argumentacji naukowej, jeśli nie było dowiedzione empirycznie. Oczywiście ekonomia to nie towary i ich ceny, a LUDZKIE DZIAŁANIE. Nie można dokonać empirycznej weryfikacji w ekonomii, bo niemożliwe jest objęcie wszystkich informacji i działający ludzie cały czas generują nowe.

Friedman robi jeszcze kurwę z pojęcia własności i odrzuca indywidualizm i subiektywizm cenowy. Prawda jest taka, że rzeczy same w sobie nie mają wartości. Nie możemy określić odgórnie stałej ceny jakiegoś produktu. Ogarnięty człowiek nie pyta o wartość chleba czy żelaza, a o wartość konkretnej jednostki chleba czy żelaza dla konkretnego człowieka w określonym miejscu i czasie. Wracając do Friedmana, to był on za maksymalizacją zysku społecznego. Gdyby sąd, rozstrzygając spory, kierował się maksymalizacją społecznej produkcji, to ze względu na ciągłe zmiany cen, codziennie wydawałby różne wyroki w tej samej sprawie. Dlatego w przypadku sporu istotniejsze jest ustalić kto jest agresorem, a kto poszkodowanym. Posługiwanie się wyłącznie kalkulacją pomija problem subiektywności kosztów oraz strat moralnych u poszkodowanych. Dla kogoś piękny ogród może być wart wiele- dla innych nic. W takim przypadku straty nie będą zrekompensowane, gdy ktoś mu ogród zniszczy poprzez np. wypas bydła i to nawet jak ten ogród był dużo wcześniej przed bydłem. To Friedman. A co zrobi austriak? Nie będzie bredził o zysku społecznym z uprawy bydła, tylko zarządzi odszkodowanie za straty moralne. Odszkodowanie na tyle duże, że typ od bydła szybko postara się o ogrodzenie w celu uniknięcia opłat w przyszłości.


Co do Pinocheta, to zbytnio uproszczone. Polecam poczytać: https://forum.wybudzeni.com/index.php/topic,1575.0.html

Quote
Rządząca dyktatura nie przebierała też w środkach, tłumiąc opór związków zawodowych
To jest ten element za który można szanować Pinocheta.

Quote
Ten śmiały dokument, pokazywany m.in. na festiwalach w Berlinie, San Sebastian, Turynie, obejrzeć powinien każdy
Każdy komu życie niemiłe i chciałby się nabawić raka.
« Last Edit: (Wed) 17.09.2014, 17:28:42 by Ardek »

Offline Viola tricolor

 • Sen płytki
 • *
 • Posts: 48
 • Reputacja: +2/-0
Odp: Doktryna Szoku - Naomi Klein
« Reply #2 on: (Wed) 17.09.2014, 21:29:57 »
Obejrzałeś film czy swoją krytykę tylko odniosłeś do opisu?
Dla mnie w tym filmie najważniejsze jest to jak badania deprawacji jednostki zostały przeniesione w postaci "doktryny szoku" na manipulowanie populacjami. Pokazano proces i skutki w historii ostatnich kilkudziesięciu lat.
P.S.
Daruj sobie wklejanie takich obrazków -  tylko niepotrzebnie wydłużają post, swoją krytykę wyraziłeś słowami.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej..."

Ardek

 • Guest
Odp: Doktryna Szoku - Naomi Klein
« Reply #3 on: (Thu) 18.09.2014, 01:28:06 »
Quote
Obejrzałeś film czy swoją krytykę tylko odniosłeś do opisu?
Jakie to ma znaczenie w tym kontekście? Przecież komentarz odnosi się do elementów, którymi próbują sprzedać tę książkę/film. Inna sprawa, że Doktryna Szoku nie jest mi obca i wielokrotnie lewackie oszołomy próbowały mi tym filmem coś udowodnić.

Quote
Daruj sobie wklejanie takich obrazków -  tylko niepotrzebnie wydłużają post, swoją krytykę wyraziłeś słowami.
I co z tego, że wydłużają post?

Offline Viola tricolor

 • Sen płytki
 • *
 • Posts: 48
 • Reputacja: +2/-0
Odp: Doktryna Szoku - Naomi Klein
« Reply #4 on: (Thu) 18.09.2014, 21:12:12 »
Quote
Jakie to ma znaczenie w tym kontekście?
Może zrozumiałbyś dlaczego ten temat wrzuciłam do "manipulacji",  a nie "ekonomii" ;)
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej..."

Ardek

 • Guest
Odp: Doktryna Szoku - Naomi Klein
« Reply #5 on: (Fri) 19.09.2014, 14:36:38 »
Dział "manipulacja" nie jest po to by wrzucać filmy propagandowe bez zaznaczenia, że się od nich dystansujemy tylko od zwracania uwagi na manipulacje. Skoro wrzuciłaś sam film z nieswoim opisem, to można to zrozumieć tak, że zgadzasz się z treścią filmu i że niby ten film demaskuje jakieś manipulacje.

W ogóle to trochę nie rozumiem tej specyficznej "obrony". Jest materiał, to go skomentowałem i skomentowałem tylko i wyłącznie materiał. Nie można brać takich rzeczy osobiście.

Offline Viola tricolor

 • Sen płytki
 • *
 • Posts: 48
 • Reputacja: +2/-0
Odp: Doktryna Szoku - Naomi Klein
« Reply #6 on: (Sat) 20.09.2014, 14:10:29 »
Gdybym wzięła to osobiście odpisałabym Ci inaczej ;)

Weź pod uwagę, że ludzie mają różną wiedzę, doświadczenia i świadomość. W związku z tym np. na "Mein Kampf" inaczej spojrzy nazista, inaczej historyk, ekomomista i zwykły Kowalski.
Wiesz więcej i się tym dzielisz. Chwała Ci za to. Z jakichś własnych powodów uznałam ten materiał za ważny i dodałam do "manipulacji". Choćby dlatego, że sama takiej doktryny doświadczyłam w moim prywatnym świecie i wiem jak to działa (choć dopiero teraz mogę tak to nazwać). I wiem, że jeśli coś działa w skali jednostki to działa też na dużych grupach.
Nie mam nic przeciwko krytyce, chętnie ją przyjmuję, bo służy rozwojowi, ale prześmiewcze rysunki nie służą nikomu. Nie obraziłabym się nawet gdybyś np. na PW napisał: ten matriał jest kompletnie do d... i chciałbym go skasować.
Myślę, że oboje zgodzimy się do tego, że nie sprawdza się ani socjalizm, ani tzw. wolny rynek w obecnej formie, i że jesteśmy manipulowani, a tak zapewne myśli większość symaptyków forum. Od "prostowania" wiedzy politycznej czy ekonomicznej są inne działy ;)
Dla mnie to koniec tej dyskusji.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej..."