Author Topic: Kaizen – filozofia małych kroków  (Read 2440 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Kaizen – filozofia małych kroków
« on: (Fri) 07.11.2014, 12:03:50 »
Kaizen – filozofia małych krokówDawno temu w japońskiej kulturze i praktyce zarządzania wykształciła się pewna wyjątkowa filozofia, zwana kaizen. Oznacza ona ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian.

Jeśli jesteś osobą, której brakuje pewności siebie przy wprowadzaniu wielkich rewolucji w swoim życiu, podejście kaizen to coś w czym z pewnością się odnajdziesz. Z tego artykułu dowiesz się, jak wprowadzić w swoim życiu duże zmiany małymi kroczkami.


 

Lęk przed dużymi rewolucjami często uniemożliwia nam wprowadzenie ważnych dla nas zmian, które mogłyby znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Filozofia kaizen to podejście, które eliminuje ten lęk. Przyjęcie tego podejścia sprawia, że jesteśmy w stanie wprowadzić (choć w dłuższym okresie czasu) każdą zaplanowaną zmianę.

Wyobraź sobie, że możesz się rozwijać całkowicie bez wysiłku i bez żadnego lęku! Po prostu, naturalnie wykonując drobne kroki, zapewniać sobie ciągły rozwój i dążenie do osiągnięcia swoich celów. Tak naprawdę robisz to cały czas – z tym, że teraz zaczniesz to robić świadomie.

 

Spójrz teraz na swoje życie. Czy to kim teraz jesteś jest wynikiem kilku rewolucyjnych momentów z przeszłości, czy raczej wypadkową nieskończonej ilości małych kroków – decyzji, pomysłów, itp? W większości przypadków będzie to ta druga opcja. Oczywiście niektóre ważne wydarzenia są w stanie w znaczący sposób zmienić sposób naszego myślenia oraz jakość naszego życia, natomiast największy w tym udział ma suma całej masy drobnych elementów, które dzieją się każdego dnia.

Zrozumienie tego pozwoli Ci odrzucić model rzeczywistości, w którym Ty ciągle czekałeś na wielką zmianę, wielką rewolucję, której brak frustrował Cię i napawał brakiem pewności siebie. Jeśli nie jesteś gotów na duże zmiany, odpuść je sobie. Według mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni największa siła tkwi w drobnych krokach, które gwarantują Ci stabilny rozwój.

 

Kaizen to niekończące się drobne ulepszenia. Ta idea jest bardzo wyraźna w sposobie działania japońskich firm.Jest to przeciwieństwo tego, jak w zachodnich firmach wprowadza się zmiany. Tam są to zazwyczaj spore innowacje, które w jednym momencie wprowadzają zmianę wielu elementów w sposobie działania firmy. Co więcej, te innowacje wprowadzane są przez wysoko postawionych menedżerów – zwykły pracownik nie ma tam nic do gadania.

W japońskich firmach jest natomiast zupełnie inaczej. Brakuje tam pojedynczych rewolucji, a za to cały czas dokonuje się drobnych ulepszeń. Każdy pracownik ma prawo zgłosić jakąś propozycję zmiany, która jest brana pod uwagę przez jego przełożonych. Przykładowo, w firmie Toyota co roku pracownicy zgłaszają 1,5 miliona takich wniosków, z czego aż 95% jest wprowadzana w życie! Japońskie firmy dążą do doskonałości poprzez ciągły rozwój, krok po kroku ulepszając wszystkie obszary działalności.

 

Zasada kaizen jest bardzo przydatna dla ludzi z dużymi ambicjami, u których na ambicji się kończy. Przychodzi do mnie wiele osób mówiąc, że postawili sobie wielki, ambitny cel i że bardzo chcą go zrealizować, ale jakoś ich to przerasta i nie mogą zabrać się za działanie. Nic dziwnego, skoro zapisują sobie wielkie cele w jednym zdaniu (na przykład „założę firmę”) i tak to pozostawiają.

Taki cel jest zbyt duży żeby w jakiś sposób go ruszyć, a przecież zakładanie firmy to proces złożony z całej masy drobnych kroków, które trzeba jeden po drugim wykonać. Wizja wielkiego celu wywołuje lęk, a lęk blokuje dostęp do zasobów potrzebnych aby taki cel osiągnąć. Gdy cel jest mniejszą częścią czegoś dużego, lęk znika a zamiast tego pojawia się dostęp do motywacji oraz umiejętności, które pomogą Ci w jego osiągnięciu.

Gdy ja zakładałem swoją firmę, wypisałem sobie na kartce wszystkie czynności, które muszę wykonać. Wyszło tego całkiem sporo, jednak każda pojedyncza czynność była tak naprawdę bardzo prosta w realizacji. I tak jak cel „założę firmę” brzmiał jak coś naprawdę sporego, po wypisaniu pojedynczych zadań okazał się on zestawem całkiem łatwych czynności. Krok po kroku, aż do osiągnięcia dużego celu.

 

Filozofia kaizen może Ci się przydać praktycznie w każdym kontekście życiowym. Gdy uczysz się czegoś nowego, przyswajaj wiedzę element po elemencie, nie od razu starając się zapamiętać całość. Gdy budujesz swoją karierę, nie oczekuj sukcesu w jeden dzień – rozwijaj się i buduj to krok po kroku. Jeśli chcesz mieć wyjątkowe relacje z innymi ludźmi, dbaj o nie i twórz je od samych fundamentów. Ucząc się umiejętności występowania publicznego najpierw zadbaj o swoją postawę, głos, mowę ciała, potem dodawaj kolejne drobne elementy. Jak postawiłeś sobie duży cel – zawsze rozbijaj go na małe zadania, które będą dla Ciebie łatwe i przyjemne.

 

Potrzebujesz bardziej konkretnych przykładów? Oto one:

- Chcesz wstawać wcześniej, jednak przestawienie budzika o godzinę wcześniej po prostu dla Ciebie nie działa. Nic prostszego, przestawiaj budzik o dwie minuty każdego dnia. Po miesiącu będziesz wstawać godzinę wcześniej i nawet nie zauważysz różnicy!

- Planujesz nauczyć się języka obcego, ale brakuje Ci czasu aby to zrobić. Wstawaj więc 10 minut wcześniej (poprzedni sposób Ci w tym pomoże) i każdego dnia poświęcaj te 10 minut na naukę nowych słówek. Codzienny kontakt i ciągłe rozwijanie słownictwa dadzą Ci spore efekty w umiejętnościach posługiwania się tym językiem.

- Postanowiłeś popracować nad swoim związkiem? Umów się ze swoim partnerem, że każdego dnia poświęcicie 5 lub 10 minut na rozmowy na temat waszych potrzeb i oczekiwań w stosunku do drugiej osoby. Możecie rozmawiać też o tym co Wam nie pasuje lub o planach na przyszłość. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie tego czasu na różnego rodzaju ćwiczenia, medytację, itp. Bierzcie jeden temat na raz i każdego dnia poświęcajcie sobie ten czas, przeznaczony tylko na rozwój związku. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak dużo może się zmienić już po miesiącu?

Zastanów się teraz, gdzie jeszcze możesz wykorzystać podejście kaizen?

 

Wprowadzenie tej filozofii do swojego życia jest bardzo proste. Wystarczy, że będziesz bardziej doceniał wszystkie drobne kroki, które i tak robiłeś do tej pory. Tym razem jednak przykładaj do nich większą wagę, bo to one sprawiły, że jesteś tym kim jesteś. Dzięki temu wyciągniesz maksimum z nawet pozornie najzwyklejszych części swojego działania i doświadczenia.

A gdy wszystkie te kroki w odpowiedniej perspektywie czasowej połączą się tworząc synergię, zauważysz wielkie zmiany, które zajdą w Twoim życiu. Działaj więc ciągłe kultywując drobne ulepszenia w swoim świecie. Bez pośpiechu, będąc prawdziwie pewien kierunku, w którym podążasz osiągniesz wtedy wszystko co sobie zaplanowałeś. A Twój rozwój stanie się rzeczą naturalną, odbywającą się bez żadnego wysiłku.

Źródło: http://michalpasterski.pl/2010/02/kaizen-filozofia-malych-krokw/

Quote
Generał Eisenhower zdenerwował się że wszystko jest w proszku i nawet nie może porządnie przeprowadzić rozmowy telefonicznej i ściągnął z USA czołowego specjalistę kontroli jakości do Japonii.
Deming nauczył Japończyków z Japońskiego Związku naukowców i Inżynierów 14 zasad oraz podstawowej reguły jakości która brzmi: Ciągłe zaangażowanie, chęć ciągłego podnoszenia jakości firmy i produktu, udoskonalanie firmy na co dzień da jej siłę żeby zdominować światowe rynki.
Obiecał im że jeśli będą żyć zgodnie z jego zasadami w ciągu 5 lat zaleją świat produktami wysokiej jakości, a w ciągu 10-20 lat staną się światową potęgą gospodarczą.
Wielu uznawało to za czyste szaleństwo ale Japończycy uwierzyli na słowo i dziś Deming czczony jest jako "ojciec japońskiego cudu". Od 1950r. najwyższym wyróżnieniem dla japońskiego przedsiębiorstwa jest otrzymanie Krajowej Nagrody im. Deminga.
Na skutek wpływu Deminga w języku japońskim zaczęto ciągle używać słowa KAIZEN znaczącego dosłownie "nieustanne ulepszanie"

Anthony Robbinsa "Obudź w sobie olbrzyma"

KAIZEN - zasada ciągłego doskonalenia procesów

Kaizen (z jap. "kai" - zmiana, "zen" - dobry, czyli ciągłe doskonalenie) jest to filozofia wywodząca się z japońskiej kultury i praktyki zarządzania, którą można scharakteryzować jako:
*metodę ciągłego doskonalenia,
*niekończące się poszukiwanie doskonałości,
*proces stałej poprawy jakości produktów,
*dążenie pracowników do doskonalenia wszystkich aspektów działalności organizacji

Stosowanie filozofii kaizen koncentruje się na ciągłym doskonaleniu wyrobów, procesów zachodzących w organizacji. Jednak sama nazwa "ciągłe doskonalenie" nie oddaje w pełni sensu tego określenia. Jest to długotrwałe doskonalenie krok po kroku, każdego dnia, dokonywane przez każdego pracownika, począwszy od kadry kierowniczej a skończywszy na pracownikach szeregowych. Wymaga to włączenia procesu myślowego na każdym etapie produkcji. Ponadto jest odpowiedzią na zautomatyzowane tradycyjne podejście do produkcji masowej, które eliminuje potrzebę świadomej oceny wykonywanego zadania.
Proces kaizen obejmuje:
ciągłą obserwację i poszukiwanie problemów,
analizę i definiowanie problemu,
poszukiwanie przyczyn,
przygotowanie rozwiązania,
wypróbowanie w praktyce i poszukiwanie nieprawidłowości,
wdrożenie i kontrola wyników,
standaryzację

Filozofię kaizen określa 10 zasad:

*Problemy stwarzają możliwości
*Pytaj 5 razy "Dlaczego"
*Bierz pomysły od wszystkich
*Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia
*Odrzucaj ustalony stan rzeczy
*Wymówki, że czegoś się nie da zrobić są zbędne
*Wybieraj proste rozwiązania - nie czekając na te idealne
*Użyj sprytu zamiast pieniędzy
*Pomyłki koryguj na bieżąco
*Ulepszenie nie ma końca

Rola kierownictwa sprowadza się do wspomagania pracowników w procesie poszukiwania problemów i sugerowania rozwiązań. Dzięki delegowaniu uprawnień i odpowiedzialności zwiększa się stopień zaangażowania pracowników w sprawy organizacji 

Autor: Tomasz Dańda

Źródło: https://www.centrum.jakosci.pl/zasady-jakosci,zasada-ciaglego-doskonalenia-procesow-kaizen.html


Kaizen

Geneza KAIZEN

Kaizen jest wywodzącą się z Japonii filozofią zarządzania.  Kaizen jest ściśle związane z kulturą japońską, dlatego ciężko jest określić początki funkcjonowania tej filozofii. W firmach takich jak Toyota, Honda, Sony stosowanie Kaizen jest długoletnią praktyką.
Za mistrza i guru tej filozofii uznawany jest japończyk Masaaki Imai, który w 1986 roku wydał książkę pt. Kaizen.

Słowo KAIZEN oznacza nieustanne poprawianie, ulepszanie, doskonalenie.
KAIZEN na celu ciągłe ulepszanie miejsca pracy, procesu pracy i życia codziennego.

Założenia KAIZEN

Filozofia Kaizen głosi, iż sposób współegzystencji człowieka, jako członka konkretnej społeczności (rodziny, organizacji, firmy, drużyn sportowej, itp.), wymaga ciągłego doskonalenia. Ciągłego doskonalenia wymaga działanie człowieka w każdej dziedzinie życia. Doskonalenie to można prowadzić małymi krokami, które jednak prowadzą do ciągłego zbliżania się do doskonałości. Jedno z przesłań Kaizen głosi, że żaden dzień nie powinien minąć bez dokonania jakiejś poprawy w którymś z obszarów funkcjonowania firmy.

KAIZEN w przedsiębiorstwie

Kaizen w przedsiębiorstwie ma za zadanie włączyć całą kadrę w proces doskonalenia. Wszyscy pracownicy mają za zadanie ciągłą analizę procesów, zasad postępowania, sposobów i standardów pracy. Pozwala to na odnalezienie i wyeliminowanie błędów i niedoskonałości w działaniu przedsiębiorstwa. Zadaniem kadry menedżerskiej jest prowadzenie polityki ciągłego doskonalenia organizacji za pomocą małych kroków. Nie tylko kadra menedżerska zajmuje się doskonaleniem. Szkolenia Kaizen prowadzi się na każdym szczeblu organizacji. Dzięki temu nawet (a może przede wszystkim) szeregowi pracownicy uczestniczą w ciągłym doskonaleniu (np. poprzez propozycje usprawnienia ich stanowiska pracy, które właśnie oni znają najlepiej). Doskonalenie metodą „małych kroków” powoduje, iż jego rezultaty nie są zauważalne od razu, lecz po upływie pewnego czasu.
Tzw. „zachodni” sposób zarządzania uwzględnia dwie funkcje:

*utrzymanie status quo – zachowanie obecnego stanu procedur, standardów, zasad postępowania, technologii,
*innowacje – działania i inicjatywy kadry zarządzającej, mająca przełomowe znaczenie dla funkcjonowania organizacji, jej procesów, technologii i wyposażenia. Do innowacji należy zaliczyć także pozyskanie nowych rynków zbytu, nowych odbiorców, zmianę strategii przedsiębiorstwa.

Japoński sposób zarządzania jest bogatsze od „zachodniego” o dodatkową funkcję (patrz rysunek):
kaizen – małe kroki robione w celu ciągłego, systematycznego doskonalenia organizacji inspirowane przez działania kierownictwa wyższego szczebla, a wdrażane przez niżej postawionych w hierarchii pracowników.


Rys. 1. Japoński sposób zarządzania z wykorzystaniem Kaizen

Filozofia  Kaizen jest nierozerwalnie związana z takimi pojęciami jak: JIT, TQM, Lean Manufacturing, 5S, Toyota Production System.

Źródło: http://isomnia.pl/kaizen/Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życieNawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku

Pragniesz udoskonalić swoje życie, ale każda zmiana Cię paraliżuje? Nie masz siły ani czasu, by zadbać o polepszenie jakości własnych dni? Masz serce przepełnione marzeniami, lecz coś nie pozwala Ci w pełni ich zrealizować? Najwyższa pora poznać potęgę drobnych kroczków.

Idea jest prosta -- należy tak zmylić wrodzone opory przed przyjmowaniem nowego sposobu zachowania, by już zawsze móc cieszyć się osiągniętym sukcesem, a jednocześnie nie wywoływać w swoim życiu emocjonalnej rewolucji. Bez względu na to, czy chcesz rzucić palenie, pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbać o rozwój kompetencji, czy stworzyć udany związek -- filozofia kaizen jest dla Ciebie. Ta mądrość rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni niweluje ukryty w każdym z nas lęk, szczególnie zaś chemiczną reakcję "walki lub ucieczki" (leżącą u podstaw strachu przed zmianą).

Autor nauczy Cię, jak:
*samodzielnie korzystać z mechanizmów działania kaizen,
*nastawić się wobec innowacji w taki sposób, by nie ulec strachowi,
*uczynić swoje życie bardziej efektywnym, zarówno w domu, jak i w pracy,
*polubić zmiany.


Zobacz na:
Dwanaście zasad wydajności - Harrington Emerson
https://forum.wybudzeni.com/index.php/topic,304.0.html
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje