Author Topic: PL 01 CONCEPT  (Read 1292 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
PL 01 CONCEPT
« on: (Sun) 07.12.2014, 22:17:10 »
Polski czołg przyszłości PL 01 CONCEPT następca T-72, PT-91 i Leoparda- Premiera targów MSPO 2013
https://www.youtube.com/watch?v=8XPkz1o6t98PL-01 – projekt polskiego czołgu wsparcia bezpośredniego tworzony przez firmę OBRUM we współpracy z brytyjskim BAE Systems. Makieta pojazdu została zaprezentowana na targach MSPO w Kielcach 2 września 2013 roku. Według założeń projektantów pełny prototyp ma zostać ukończony w 2016, a produkcja seryjna ma ruszyć w 2018 roku.

Konstrukcja pojazdu

Układ PL-01 jest bardzo podobny do standardowego układu czołgów podstawowych. Kierowca zajmuje miejsce na przodzie pojazdu, a bezzałogowa wieża jest montowana z tyłu. We wnętrzu mieszczą się stanowiska dowódcy i celowniczego, dodatkowo w tylnej części kadłuba można przewozić czterech żołnierzy[5].

Opancerzenie pojazdu ma stanowić wielowartstwowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa, która ma zapewniać ochronę zgodną ze standardem NATO Stanag 4569 Aneks A, na poziomie 5+ w obrębie przedniej półsfery kadłuba i wieży. Dodatkowe panele opancerzenia montowane na wieży i kadłubie mają zapewniać pełną ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Kadłub pojazdu zapewnia ochronę przeciw ładunkom improwizowanym IED i minom zgodnie ze standardem Stanag 4569 Aneks B na poziomie 4a i 4b. Cały pojazd będzie pokryty materiałem pochłaniającym fale radiowe [1][5][6]. Dodatkowo poszycie będzie pokryte heksagonalnymi płytkami pozwalającymi na dostosowanie temperatury kadłuba do temperatury otoczenia, co pozwoli na oszukiwanie detektorów podczerwieni. Pomoże w tym również inteligentny system chłodzenia wspomagający regulacje termiczną[7]

PL-01 ma być wyposażony w silnik diesla o mocy ponad 940 KM sprzężony z hydrokinetyczną automatyczną skrzynią biegów i mechanizmem wspomagania jazdy[5]. Zawieszenie jest oparte na siedmiu kołach nośnych z kołem napędzającym z przodu oraz wałkach skrętnych z aktywnym tłumieniem zamontowanym na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich parach[8]. Pojazd może osiągać prędkość do 70 km/h na drodze i 50 km/h w terenie przy maksymalnym zasięgu 500 km. Może on pokonywać nachylenia do 30°, rowy i okopy do szerokości 2,6 m oraz pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 1,5 metra bez przygotowania, a po przygotowaniu do 5 metrów głębokości.

Uzbrojenie

Podstawową bronią PL-01 będzie umieszczone w bezzałogowej wieży działo kalibru 105 lub 120 mm, zgodne ze standardami NATO. Działo będzie mogło strzelać zarówno klasycznymi pociskami, jak i kierowanymi rakietami przeciwpancernymi. Automat ładowniczy ma zapewnić szybkostrzelność rzędu 6 strzałów na minutę. Pojazd ma przewozić 45 pocisków, z czego 16 ma znajdować się w automacie ładowniczym wewnątrz wieży. Z działem zostanie sprzężony karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7,62 mm z zapasem 1000 sztuk amunicji[2][1][5].

Dodatkowe uzbrojenie ma być instalowane w zdalnie sterowanym module. W chwili obecnej jest to karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm z zapasem 750 pocisków oraz granatnik automatyczny GA kal. 40 mm z zapasem 400 granatów. Na wyposażeniu ma również znajdować się aktywny system obrony niszczący nadlatujące pociski oraz wyrzutnie granatów dymnych wbudowane w wieżę[1][5].

Całe uzbrojenie będzie stabilizowane elektronicznie. W skład systemów obserwacyjnych i celowniczych wejdą dalmierze laserowe, kamery dzienno-nocne oraz termowizory trzeciej generacji. Dane z nich będą prezentowane na wielofunkcyjnych ekranach.

Wyposażenie

Pojazd będzie wyposażony w system stałej obserwacji pracujący zarówno w dzień, jak i w nocy. Standardowo ma być również zamontowany system ochrony ABC, system gaśniczy w wieży i kadłubie, system wewnętrznej komunikacji z radiostacją, system aktywnej ochrony przed pociskami kumulacyjnymi, system zarządzania polem walki, system chłodzenia spalin, system maskowania termicznego, system kamer dla kierowcy oraz klimatyzacja i filtry powietrza. Załoga ma otrzymać specjalne siedziska minimalizujące skutki użycia materiałów wybuchowych. Dodatkowo pojazd może być wyposażony w system nawigacji satelitarnej i system identyfikacji swój-obcy.

Warianty

Pojazd może być skonfigurowany jako wóz dowodzenia, opancerzony pojazd naprawczy oraz pojazd do usuwania min. Projektowane są również następne konfiguracje.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/PL-01
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje