Author Topic: Forum  (Read 2320 times)

Gość

 • Guest
Forum
« on: (Wed) 25.02.2015, 15:49:07 »
Witam,

Przede wszystkim gratuluję przeniesienia strony na egzotyczny serwer :)

Mam kilka pytań i sugestii odnośnie forum.

Moje podstawowe pytanie – czemu ma służyć i w jakim celu zostało powołane do życia forum?

Czy w założeniu ma to być forum dyskusyjne, na którym każdy będzie miał okazję/prawo wyrażenia swoich poglądów bez sankcji w postaci banów czy innych form ograniczania wolności wypowiedzi, czy ma to być raczej forum „encyklopedyczne”, będące zbiorem artykułów odpowiadających ideologicznie założycielom strony? Czy może obie powyższe warianty mają się w jakiś sposób przeplatać? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wraz ze wzrostem popularności forum, o ile takowy w ogóle nastąpi, będzie ono atakowane przez różnej maści agentów i trolle, ale takie indywidua są raczej łatwe do namierzenia, chodzi mi tutaj o zwykłych użytkowników.

Co do wyglądu – uważam, że forum wygląda kiepsko. Wchodząc na nie mam wrażenie, że jest amatorskie i chaotyczne. Trafiłam na krótki moment, kiedy podczas przenosin na forum nie było wiele poza napisem „kurwa mać” ;), i wtedy była jakaś standardowa skórka (w odcieniach niebieskiego), o wiele moim zdaniem ładniejsza i bardziej przyjazna oku niż to, co jest teraz. Kiedyś mieliście skórkę z nagłówkiem w kolorach żółto-pomarańczowym, która też mi się podobała.

Tytuł forum – „Zabierzemy twoje iluzje”: Przekaz negatywny, nikt nie lubi, jak się go pozbawia iluzji ;) Jeśli już miałby taki slogan pozostać, to zmieniłabym ewentualnie na „Rozwiejemy twoje iluzje”. Poza tym hasła tego typu dzielą niejako założycieli forum i czytelników na dwie odrębne grupy, czyli tych „przebudzonych” i potocznie mówiąc lemingi, a chyba nie jest to najlepszy sposób na budowanie forumowej społeczności. Poza tym skąd pewność, że osoby wchodzące na forum nie są już świadome, albo i bardziej świadome od was? Moim zdaniem lepsze byłoby jakieś stwierdzenie pozytywne typu „Otwórz oczy”, „Pobudka!”, „Obudź się!” (nie upieram się przy dokładnie tych sloganach, lecz podaję je jedynie jako przykład).

Konstrukcja forum – znów moim zdaniem fatalna. Uważam wszystkie subdziały za zbędne, sprawiają, że forum jest bardzo nieczytelne i zawiłe. Mnie osobiście odstręcza to od czytania i w ogóle wchodzenia w działy, bo trzeba się dużo naklikać, żeby się dokopać do jakichkolwiek treści. Moim zdaniem nie powinno być tak, że wchodzimy w dział, a tam zamiast nowych postów pojawia się nam nieskończona ilość kolejnych działów, gdzie nawet za bardzo nie widać tytułów ostatnich postów. Jeśli już MUSZĄ być jakieś subdziały (których ilość ograniczyłabym do absolutnego minimum), to niech będą podwieszone, a dalsza część działu pod nimi niech będzie przeznaczona na posty bezpośrednio opublikowane w dziale głównym. Chciałam również zauważyć, że wiele stworzonych obecnie subdziałów mogłoby z powodzeniem stanowić po prostu osobne zbiorcze tematy.

Przykłady przyjaznych dla czytelników, przejrzystych for:

http://forum.fraktalna.pl/

http://davidicke.pl/forum/

https://prawda2.info/index.php

http://forum.wolna-polska.pl/  (tu zdecydowanie za duży nagłówek – kto robi nagłówki na ponad połowę ekranu??? - ale reszta jak najbardziej ok )

I wreszcie forum acontrario, które to właśnie do niedawna wyglądało niezwykle chaotycznie ze względu na dużą liczbę subdziałów, a jakie ostatnio przeszło bardzo pozytywną metamorfozę i wreszcie wygląda schludnie i przejrzyście, aż się chce zaglądać:

http://acontrario.pl/

Co do działów, to nie widzę np. sensu istnienia działu Co w sieci piszczy? Z tego, co zauważyłam, to każdy inny dział zawiera Ciekawe artykuły, filmiki i zdjęcia z sieci, więc jaki jest cel tworzenia osobnego działu z takim przeznaczeniem?

Mity, legendy, symbole, religie
– tutaj dołożyłabym również duchowość, bo jakoś nie kojarzy mi się z edukacją, która mnie osobiście kojarzy się ze szkolnictwem.

Brakuje mi również działu Polityka, która co prawda widnieje jako subdział w Polskim matrixie, ale czy polityka dotyczy jedynie Polski?

No i przydałby się również jakiś dział Hyde Park/Na każdy temat, no chyba, że to forum ma być śmiertelnie poważne, tylko tematyka najwyższej wagi państwowej i dyscyplina jak w wojsku. Mam nadzieję, że nie taki jest wasz zamiar, bo nie ma nic gorszego jak drętwe forum. No ale to w zasadzie zahacza o moje pierwsze pytanie, do czego tak naprawdę ma służyć to forum.

Guzik Zobacz ostatnio wysłane wiadomości dla wygody przeniosłabym na górę strony.

I ostatnia kwestia to promocja strony. Albo świetne pozycjonowanie, albo rozpowszechnianie portalu na innych stronach internetowych, o ile oczywiście zależy wam na użytkownikach (a nie kilku osobach wrzucających artykuły).

W sumie to nie wiem, na ile zgłaszanie tu jakichkolwiek uwag ma w ogóle sens, no ale pomimo wątpliwości, zebrałam się i wyartykułowałam swoje spostrzeżenia. Może niektóre uwagi mogą się wydać „czepianiem się”, ale wrzuciłam wszystko do jednego posta, bo szkoda się potem rozdrabniać.

Pozdrawiam


Offline Anomalia

 • Administrator
 • WyBudzony
 • *
 • Posts: 244
 • Reputacja: +5/-0
 • 12345678901234
Odp: Forum
« Reply #1 on: (Wed) 25.02.2015, 19:28:17 »
Dziękuję za bardzo długą wypowiedź (bo przeważnie w internecie trafia się na "nie, bo tak" czy też "chujowe, bo tak" co do wyglądu forum, ustawień dział itp... Co do "kurwa mać" nie będę pokazywał palcem kto za tym stoi bo chyba jest jasne  ::) ::) ::) ... (dodam, że miło, że ktoś na bieżąco śledzi co się dzieje na forum).

Za wyglądem forum stoję ja, za ustawieniem i przypisaniem tematów do działów nie wiem kto stoi, aczkolwiek biorę to na swoję barki jako "moje dzieło". (co znaczy, że potraktujmy, że wszystko co widać na forum jest moją robotą). Szczerze? Mi osobiście podoba się jedynie z wyglądu forum, natomiast do czytania może być ciężko faktycznie. Porozmawiam z ekipą i/lub zrobimy głosowanie na forum odnośnie zmian.
"Wszystko co jest potrzebne do życia powstało na ziemi jeszcze przed człowiekiem, bo gdyby ingerencja człowieka w naturę była potrzebna do przetrwania życia - to tak na prawdę te życie nigdy by nie powstało."~Anomalia

Offline BladyMamut

 • Administrator
 • WyBudzony
 • *
 • Posts: 2 560
 • Reputacja: +12/-0
Odp: Forum
« Reply #2 on: (Thu) 26.02.2015, 17:56:28 »
Cześć

Dzięki za Twoje uwagi i więcej optymizmu :) może nie od razu się za to weźmiemy, ale będziemy stopniowo  działać :)

Ideologiczne założenia tego forum mają podstawy poznawcze i wychowawcze w rozumieniu cywilizacji łacińskiej F. Konecznego. Będzie zawierało lub już zawiera w sobie zarówno wątki „encyklopedyczne” jak i dyskusyjne.

Odnośnie cenzury to mamy takie zasady pisania https://forum.wybudzeni.com/index.php/topic,9.0.html
1. Cenzura, jako taka na forum nie istnieje. Można się wypowiadać dowolnie, lecz należy pamiętać, aby nie zachowywać się tak jakbyśmy sami tego sobie nie życzyli.
Nie dotyczy punktów: 4, 5, 6, 7
4. Niedozwolone jest wrzucanie treści pornograficznych pod każdą postacią.
5. Nie ponosimy odpowiedzialności za umieszczoną DOZWOLONĄ treść poza jej właścicielem.
6. ŻADNA DOZWOLONA treść nie będzie usuwana chyba, że zostaniemy do tego zmuszeni przez „siły wyższe” i nie od nas zależne.
7. Jeśli rażąco obrazisz drugą osobę będziemy coś takiego karać banem w zależności od wielkości przewinienia. Jednocześnie treść zostanie usunięta. Treść również może zostać usunięta, a osoba ukarana, jeśli zostanie to zgłoszone przez użytkownika forum. Decyzja taka nie będzie podejmowana tylko przez jedną osobę.

Niestety pojawiają się różni ludzie, którzy nie rozumieją słowa rażąco, więc postanowiliśmy podać łopatologiczny przykład za co z góry przepraszamy osoby elokwentne:

"Nakopię ci do dupy i obije ryj ty skurwysynu, matkojebco zajebany"

Odnośnie wyglądu grafik to kwestia gustu. Przed przenoszeniem na obecny serwer w profilu użytkownika była opcja zmiany skórki na tą z nagłówkiem w kolorach żółto-pomarańczowym. Teraz nie ma takiej opcji, ale pojawi za jakiś czas :)

Nad tyłem pomyślimy :) Ja tam nie kaprysze jak mi ktoś zabierze lub rozwieje jakąś iluzję, a raczej jestem wdzięczny, że zostanę wyprowadzony z błędu :) Co do świadomości osób będących na forum jak i nowych to odpowiem Ci tak, że ja nie wiem co to jest świadomość w sensie takim, że ktoś mówi, że jest świadomy. Mogę być świadomy czegoś, albo nie świadomy coś w rodzaju wiem lub nie wiem o czymś i mniej lub bardziej biorę tą konkretną rzecz pod uwagę podejmując decyzje. Jak ktoś wie więcej ode mnie na jakiś konkretny temat to się od niego uczę, a w drugą stronę jak ktoś nie za bardzo wie sam o czym mówi, a się pręży na kogoś kim nie jest to go olewam.

Odnośnie konstrukcji działów i pod działów, zdaję sobie sprawę z tego, że ich klasyfikacja w części przypadków pozostawia wiele do życzenia i zajmiemy się nimi w następnych tygodniach [pewnie kilkanaście z nich zostanie usunięte]. Na chwile obecną dział Co w sieci piszczy traktuj jak Hyde park bo tym w zasadzie jest.

Pozdrawiam
« Last Edit: (Thu) 26.02.2015, 20:22:13 by BladyMamut »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje

Offline fistraist

 • Administrator
 • WyBudzony
 • *
 • Posts: 206
 • Reputacja: +3/-1
Odp: Forum
« Reply #3 on: (Thu) 26.02.2015, 18:53:38 »
Dzięki
"Najlepsza część życia ludzkiego to małe, bezimienne i zapomniane akty dobroci i miłości."

William Wordsworth

Gość

 • Guest
Re: Forum
« Reply #4 on: (Thu) 26.02.2015, 20:49:43 »
Dzięki wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi :)

@BladyMamut

Rozumiem zatem, że regulamin forum będzie tu przestrzegany ;)

Spytałam, gdyż na wielu forach jest tak, że regulamin swoją drogą, a poczynania adminów swoją drogą, i niestety piękne frazesy z regulaminu mają się nijak do forumowych realiów :)

Również uważam, że na forum nie powinno być chamstwa, więc tu jesteśmy zgodni ;)

Co do tytułu :) Może nie wyraziłam się odpowiednio jasno, chodzi mi o to, żeby osoba wchodząca na forum miała poczucie, że przebywając tutaj coś ZYSKUJE, a nie traci, po prostu zdanie „Zabierzemy Twoje iluzje” niesie przekaz negatywny i we mnie osobiście nie wzbudza pozytywnych odczuć. Coś na zasadzie tworzenia afirmacji – lepiej powiedzieć „Chcę mieć dużo pieniędzy” niż „Nie chcę być biedny”, bo w pierwszym stwierdzeniu koncentrujesz się na bogactwie, podczas gdy w drugim na ubóstwie, a energia podąża za uwagą ;)

BladyMamut, no i jak to nie wiesz, co to jest świadomość, to skąd przy nickach wartościowanie typu Wybudzony, Sen świadomy, Sen płytki, Sen głęboki? ;) W sumie to powiem szczerze, że lekko irytują mnie takie dopiski przy nickach na forach, i to w dodatku jedynie na podstawie ilości napisanych postów. Może jeszcze gdyby takie wartościowanie bazowało na jakości publikowanych treści, ocenianych przez innych użytkowników. Nie wiem, czy kojarzycie, ale kiedyś w sieci były bardzo popularne fora na katalogi.pl (insomnia, forum zjawisk niewyjaśnionych, komputerowe itd.; niestety obecnie w zupełnej rozsypce poza inso) i tam był świetny patent polegający na tym, że jeśli się komuś spodobał czyjś post, to można było przyznać innej osobie tzw. „soga”, czyli punkt. Ilość sogów była widoczna w profilu danego użytkownika i była wyznacznikiem bądź to bycia pomocnym bądź popularności danego usera. Mnie się osobiście coś takiego bardzo podoba, bo inni mają okazję podziękować w bardzo prosty sposób za przydatny dla kogoś post lub po prostu wyrazić solidarność z daną osobą. I właściwie tylko na takiej zasadzie zdecydowałabym się na jakąkolwiek „ocenę stopnia przebudzenia” (czyli de facto ocenę stopnia świadomości) poszczególnych użytkowników. Nie wiem tylko, czy tutaj, nawet w przypadku ewentualnych chęci, coś takiego ze strony technicznej byłoby wykonalne (jak to wygląda w praktyce, można podejrzeć tu: http://www.insomnia.pl/ - kliknijcie w profil dowolnego użytkownika; swoją drogą inso to też dobry przykład przejrzystego forum – pomijam okropne reklamy). I skoro jesteśmy już przy profilach użytkowników, to jeszcze jedno – fajnie by było, gdyby były dostępne dla osób niezalogowanych, i gdyby było w nich widać tematy i posty danego usera, gdyż jeśli np. komuś spodobałaby się czyjaś forumowa aktywność, to miałby w ten sposób możliwość szybkiego podejrzenia innych wpisów danego użytkownika. Osobiście nie widzę sensu w chowaniu profili użytkowników, bo czemu ma to służyć? Tylko znowu – nie mam pojęcia, czy jest to w obecnej chwili technicznie możliwe.

Wracając jeszcze do bycia świadomym, to oczywiście użyłam tego terminu w kontekście świadomości poruszanych na forum zagadnień (bo i do tego odnosi się tytuł forum), choć można ją również rozpatrywać w kategoriach uważności czy poziomu rozwoju duchowego (może nienajlepszy termin, ale w tej chwili nie przychodzi mi do głowy nic trafniejszego), ale my teraz nie o tym ;)

No i jeszcze ostatni raz napiszę o subdziałach – naprawdę nie wróżę temu forum dużej poczytności, jeśli pozostanie to w obecnej formie, ale oczywiście zrobicie, jak chcecie ;)

Co do wyboru skórki, to też jakieś rozwiązanie, szkoda tylko, że jedynie dla zalogowanych.

Może jeszcze jakiś dział typu Wiadomości?

Btw. U mnie się forum dość opornie ładuje, czy u was jest podobnie?

No i zupełnie niezamierzenie się znów rozpisałam ;)

Pozdrawiam :)

Offline fistraist

 • Administrator
 • WyBudzony
 • *
 • Posts: 206
 • Reputacja: +3/-1
Odp: Re: Forum
« Reply #5 on: (Thu) 26.02.2015, 21:32:01 »
Iluzja - fałszywy obraz

Jeśli boisz się być pozbawiona fałszywego obrazu czy słowa to nazywa się to strach. My nie zabieramy marzeń. Chyba, że kogoś marzeniem jest być okłamywanym.

Kiedyś mój kolego powiedział, że przeze mnie nie kupi sobie wielkiego TV i największego pakietu w telewizji "n". Później zaczął się śmiać. Ukradłem mu marzenie, za które był wdzięczny. Człowiek, który szuka odpowiedzi zrozumie, a nawet nie zwróci na to uwagi. Tak było w moim przypadku, kiedy szukałem odpowiedzi na wiele pytań.


My nie używamy, żadnych sogów i pokemonów. Mamy za to reputację, która dla osoby mądrej służy do niczego, a pojawiającemu się trollowi do nabijania minusów ze spazmatycznym uśmiechem i śliną w kąciku ust.
Wygląd forum można porównać do biednego/głodnego i najedzonego/bogatego. Dasz obu upieczonego smacznego kurczaka. Pierwszy się ucieszy i smacznie zje, drugi cię wyśmieje i pójdzie w swoją stronę, bo nie zrozumie twojej intencji. Ewentualnie - nie czytam książek, które mają czerwoną okładkę.

Ciemne tło nie wali po oczach, a niektóre artykuły są obszerne. Taka nasza decyzja. Na razie jest takie i może, kiedyś stworzymy inne jasne i żarówiaste. W tej jednak chwili jest to nieistotne, a www, Fb i forum współgrają i to nas interesuje.

Rangi forum są jakie są, ale może ich nie być - brak znaczenia. Możemy blokować wszystko, aby nikt nie miał nic oprócz gołego konta, ale jaki w tym sens tak samo jak inny człowiek jaki sens z tymi rangami czy właśnie kolorami.
Informacja alternatywna, którą można weryfikować jest najważniejsza. Tutaj nie ma liderowania, więc wiele rzeczy jest mało istotnych dla części z nas. Błyskotki i gadżety to odwracanie uwagi od konkretnych i ważnych spraw. Swoiste tematy zastępcze w mediach.

Człowiek musi nauczyć się, że jedyny lider i autorytet to on sam, a tym samym nie jest istotne co inni mają czy robią. Każdy z osobna nie jest inni ludzie, a jednostka, która powinna umieć weryfikować, poznawać i zmieniać siebie, a nie innych.

Nie ma takiej opcji, aby gość miał możliwość posiadania konta i podglądania informacji użytkowników. jedynym jego uprawnieniem to możliwość swobodnego docierania do informacji oraz możliwość pisania postów w tym właśnie dziale, które akceptujemy po sprawdzeniu czy to nie spam.

Co najważniejsze. Nie lekceważymy zasad jakie sami napisaliśmy i nawet moderator może dostać bana lub inną karę nie omijając mnie. Z tym, że ja nie piszę głupot, bo przykładowo "wypiłem i sorry, że tak wyszło". Nie ma tłumaczenia.

To tyle ode mnie. Decyzja należy, do każdego z osobna.

pozdrawiam
f

« Last Edit: (Fri) 27.02.2015, 22:25:29 by fistraist »
"Najlepsza część życia ludzkiego to małe, bezimienne i zapomniane akty dobroci i miłości."

William Wordsworth

kowal

 • Guest
Odp: Forum
« Reply #6 on: (Sat) 28.02.2015, 22:29:59 »
Kiedy nowe Forum będzie dostępne. Bo coś długo to trwa oczekiwanie, z tą nową witryną  :-\

Ardek

 • Guest
Odp: Forum
« Reply #7 on: (Sun) 01.03.2015, 00:51:18 »
Chcę tylko przypomnieć, że o tym, że nazwy działów są nieintuicyjne czy nawet bezsensowne pisałem na samym początku powstania forum. Jeżeli powtarza to teraz osoba, która umie pisać po polsku, to jest to dla mnie wiarygodny sygnał, że miałem rację.

Co do kolorystyki forum, to mi osobiście się podoba i raczej nie zwracam uwagi na tak błahe rzeczy, ale dużo ludzi, których teoretycznie chcielibyśmy "budzić" z automatu będzie włączać reakcje obronne w stylu "nieprofesjonalna strona", czy nawet "hurr durr wygląd a la matrix, tak bardzo podziemie". Czy to korzystne pozostawiam innym do oceny.

Quote
Mamy za to reputację, która dla osoby mądrej służy do niczego, a pojawiającemu się trollowi do nabijania minusów ze spazmatycznym uśmiechem i śliną w kąciku ust.
A możesz mi wyjaśnić o co chodzi z tym upodobaniem do karmienia trolli? Masz zbyt dużo czasu? Nie masz co czytać?