Author Topic: Efekt Zajonca - Twoi znajomi widzą Cię inaczej niż Ty sam!  (Read 2049 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Efekt Zajonca - Twoi znajomi widzą Cię inaczej niż Ty sam!

Co wpływa na to, że gdy kogoś poznajemy – od razu wiemy, że go polubimy? Czy wygląd ma aż tak duże znaczenie, jak sądzimy? Jak budować długotrwałe relacje i związki z innym osobami? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Poniżej kilka teorii i założeń psychologii społecznej, dzięki którym w przystępny sposób poznacie interesujące mechanizmy międzyludzkie. Pomogą wam one w zawieraniu nowych kontaktów, na przykład na studiach czy w nowej szkole. Wakacje nadal trwają, dlatego macie jeszcze czas by przetestować poniższe fakty i założenia tak, by we wrześniu czy październiku być specem od relacji międzyludzkich. To wcale nie jest trudne!

Efekt podobieństwa
Zacznijmy więc od poznawania się. Co sprawia, że w przeciągu zaledwie kilku sekund stwierdzamy, że daną osobę lubimy i na pewno znajdziemy z nią wspólny język? Jest to efekt podobieństwa – lubimy bardziej ludzi z którymi widzimy podobieństwo. W pierwszych chwilach możemy być tego nieświadomi. Pewne elementy ubioru, sposób, w jaki druga osoba się porusza, mówi czy reaguje, kolor oczu czy charakterystyczna cecha wyglądu jak na przykład pieprzyk na twarzy - to wszystko może nieświadomie sprawić, że czujemy więź z daną osobą, chociaż jeszcze jej nie znamy.

By udowodnić tę teorię, przeprowadzono eksperyment:
Nieznani sobie ludzie zostali zamknięci w dużym pomieszczeniu. Mieli się dobierać w grupy nie odzywając się do siebie. Dwie osoby nie przyłączyły się do żadnej grupy, później okazało się, że oboje wychowywali się w domu dziecka. Okazało się, że pozostałe osoby, które znalazły parę, nieświadomie dobierały się na podstawie przeżyć z dzieciństwa. Sami zapewne nie raz doświadczyliście efektu prawdopodobieństwa przy poznaniu nowej osoby, która w mgnieniu oka stała się bratnią duszą. Jeżeli nie, na pewno stanie się to wkrótce.Efekt zysku i straty

Co jeśli kogoś już lubimy i przestajemy go lubić? Bądź na początku nie lubimy, a potem ulega to zmianie? W psychologii takie sytuacje określane są efektem zysku bądź straty. Efekt straty zachodzi w momencie kiedy kogoś lubimy, a później zmieniamy o nim zdanie, wtedy nasze „nielubienie” jest silniejsze niż gdybyśmy nie lubili tej osoby od początku. Odwrotnie jest w przypadku efektu zysku. Jeżeli nie lubimy pewnej osoby, a potem zmieniamy o niej zdanie – w tym momencie darzymy ją większą sympatią, niż gdybyśmy lubili ją od początku.

Efekt częstości kontaktu

Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się, że piosenka, którą usłyszeliście za pierwszym razem nie porwała was, jednak tak długo leciała w radiu i telewizji, aż w końcu zaczęliście ją podśpiewywać, a nawet ściągnęliście na swój komputer? Jest to tak zwany efekt częstości kontaktu – im częściej mamy z czymś styczność, tym bardziej nam się to podoba. Odnosi się to nie tylko do rzeczy, ale również do ludzi. Jeżeli kogoś widujemy bardzo często, ta osoba coraz bardziej nam się podoba. Ma to również swoje granice i działa tylko jeżeli nasz stosunek do danej osoby jest neutralny.

Efekt Zajonca

Przeprowadźcie mały eksperyment. Zróbcie zdjęcie swojej twarzy, ustawiając obiektyw przed sobą, oraz fotografując jej odbicie w lustrze. Zapytajcie swoich znajomych, na którym zdjęciu wyglądacie lepiej. Wam wydaje się, że na zdjęciu z odbiciem lustrzanym, jednak Wasi znajomi wybiorą to drugie. Dlaczego? Ludzie wybierają ten wizerunek, który częściej widują, czyli sami wybieramy nasze odbicie jako atrakcyjniejsze, a ludzie z otoczenia to co oni widzą.

Atrakcyjność fizyczna

Wiadome jest, że większość z nas w momencie poznania zwraca dużą uwagę na wygląd zewnętrzny. Jednak z czasem przestajemy przywiązywać aż taką uwagę. Co jest tego powodem? Psychologowie udowodnili, że im dłużej kogoś znamy tym mniejszą zwracamy uwagę na jego wygląd fizyczny. Co więcej, po pewnym czasie stwierdzamy, że nasza najlepsza kumpela jest bardzo ładną dziewczyną, chociaż zanim ją polubiliśmy, uważaliśmy ją za przeciętną. Też tak mieliście?

Teoria równości

W związku wieloletni bilans zysków i strat musi byś równy (obie osoby muszą być równie szczęśliwe i mieć poczucie, że dostają tyle ile dają). Może się wydawać, że taki bilans nie istnieje, jednak to jedynie złudzenie co powoduje często konflikty w związku. Według tej teorii przyczyną rozwodów nigdy nie jest różnica charakterów tylko niezbilansowany wynik zysków i strat. Warto, abyście zadbali przynajmniej na początku relacji o wyrównany bilans – macie wtedy większe szanse na dłuższy związek.Krótkotrwały kontra długotrwały związek

W krótkotrwałym związku oczekujemy szybkiej nagrody, bez niej czujemy się oszukani i wykorzystani. Szczegółowo badamy bilans zysków i strat, a do tego krótko czujemy satysfakcję z pomocy innym. Zupełnie inaczej jest w związku długotrwałym. Nagroda może być odroczona, a nawet gdy jej nie dostaniemy od razu - nie czujemy się wykorzystywani. Co do bilansu zysków i strat – sprawdzamy jedynie czy zgadza się on "z grubsza". Gdy pomożemy drugiej osobie długo czujemy satysfakcję. Samo nastawienie do tych kilku elementów może sprawić, że przelotna znajomość może zakończyć się wieloletnim związkiem. Czyż nie warto spróbować?

Trójskładnikowa teoria miłości:
1. namiętność (zakochanie) - w tym stanie bardziej przeżywamy "siebie" i swoje emocje, mniej uwagi zwracamy na drugą osobę.
2. intymność (bliskość) - zaczynamy dużo wiedzieć o drugiej osobie, interesują nas jej emocje
3. zaangażowanie- chcemy tworzyć trwałą relację z wybraną osobą

Namiętność+ intymność = miłość romantyczna, często niespełniona, platoniczna, tragiczna.
Namiętność+ zaangażowanie= głupia, naiwna miłość, jesteśmy w tej relacji tylko i wyłącznie z uwagi na nas samych.
Zaangażowanie+ intymność = miłość jako przyjaźń - brak chemii.

Idealny związek zawiera wszystkie trzy elementy, a pamięć o namiętności, zaangażowaniu i intymność gwarantuje brak rutyny. W tym wydaniu, nawet matematyka nie jest taka zagmatwana.

Wszystkie przedstawione powyżej stwierdzenia dostępne są w większości podręczników do psychologii społecznej. Jak widać ten dział nauki wcale nie jest taki straszny. Dzięki kilku teoriom możemy zrozumieć, jak działają relacje międzyludzkie, jak odbierają nas inne osoby, czemu lubimy tych, których lubimy a nawet jak zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasz związek będzie trwał długo.

Oczywiście warto pamiętać, że każdy z nas jest inny i nie wszyscy wpisują się w wytyczne podanych teorii. Wyjątek jest potwierdzeniem reguły. Niektóre stwierdzenia mają nam jedynie pomóc, a nie zdominować nasze życie.


źródła:
E. Aronson, T.D. Wilson, R.M Akert, Psychologia społeczna: Serce i umysł
B. Wojciszke, Człowiek wśród ludzi - Zarys psychologii społecznej

Adrianna Cholma


Źródło
« Last Edit: (Fri) 25.07.2014, 07:20:01 by Anomalia »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje