Author Topic: OnOff  (Read 1016 times)

Offline BladyMamut

• Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Reputacja: +12/-0
OnOff
« on: (Fri) 08.05.2015, 12:21:42 »
OnOff, odcinek 1: Generacja Z
https://www.youtube.com/watch?v=RF4WuVRGiZM

Z przyjemnością przedstawiam Wam dziś swój najnowszy projekt blogowy – tym razem wchodzę na terra incognita i zabrałam się za wideo (w końcu 2015 to rok wideo :)).

Seria OnOff, w ramach której publikuję dziś pierwszy materiał, to cykl trzech odcinków (na razie) poświęconych trendom społecznym – zwłaszcza tym na styku świata online i offline.  Pierwszy odcinek poświęcony jest Generacji Z*.

Kiedy zabierałam się za ten film, nie postawiłam sobie żadnej tezy. Chciałam po prostu w miarę możliwości pokazać tę najmłodszą grupę taką, jaką ona faktycznie jest. Chciałam zderzyć rzeczywistość ze stereotypami, które na temat tej grupy funkcjonują.

Film, który zobaczycie poniżej, nie jest badaniem w dosłownym tego słowa znaczeniu. To moje subiektywne spojrzenie na tę generację, choć oczywiście poparte obserwacjami, rozmowami zarówno z dziećmi, jak i ich rodzicami (było ich zdecydowanie więcej niż wystąpiło w filmie) oraz dostępnymi ogólnie badaniami.

Jeżeli chodzi o badania, to na temat Generacji Z dostępnych badań jest naprawdę bardzo mało (wszyscy wciąż jeszcze skupiają się mocno na Millennialsach). Polskich badań nie udało mi się znaleźć w ogóle (jeśli są, to być może jakieś realizowane przez firmy na wewnętrzne potrzeby i nieudostępniane szerzej). Z badań anglojęzycznych warto przede wszystkim prześledzić raport JWT – Gen Z: Digital in Their DNA (dotyczy rynku amerykańskiego i brytyjskiego) oraz raport Sparks&Honey Meet Generation Z: Forget Everything You Learned About Millennials, który jak dotąd jest najszerszą kompilacją badań dotyczących Generacji Z. Korzystałam również z badania opublikowanego w listopadzie 2014 przez Northeastern University – Innovation Imperative: Meet Generation Z, a materiałem wyjściowym była dla mnie książka It’s Complicated: The Social Lives of Networked Teens wydana w ubiegłym roku przez Danah Boyd (dostępna w całości online).

Część stereotypów udało mi się w trakcie rozmów obalić (np. taki, że współczesne dzieci wolą kontakt za pomocą urządzeń mobilnych niż kontakt bezpośredni). Z obserwacji wynika też to, że technologia jest dla nich tylko narzędziem (jeden z chłopców, 11-latek – nie ma tego w filmie – na pytanie: Z jakich urządzeń korzystasz?, odpowiedział: „Na co dzień korzystam z komputera, dokładniej z laptopa. Bardzo często korzystam z czajnika. W miarę regularnie korzystam z nieswojego tabletu. Natomiast nie korzystam ze smarfonów i w ciągu tygodnia korzystam także ze swojego niedotykowego telefonu.”). Czajnik, komputer, tablet – wymienione jednym tchem, w jednym rzędzie – to bardzo charakterystyczne dla tej grupy :).

OnOff, odcinek 2: Poza Systemem
https://www.youtube.com/watch?v=Vi7H0YYiv58

No dobrze, to już jest :). Drugi odcinek OnOff – czyli mojego cyklu filmów wideo poświęconych trendom społecznym. Tym razem temat, który wzięłam „na tapetę”, to zjawisko określane jako „off the grid”, życie poza systemem. Jeden z bardzo wyraźnych aktualnie trendów, widoczny właściwie we wszystkich obszarach naszego życia.

Tempelhof3Na zdjęciu Tempelhof w Berlinie – opuszczone lotnisko, na którym ludzie mają m.in. swoje grządki i hodują własne jedzenie.

Ludzie wpisujący się w trend „poza systemem” określani są często jako ci, którzy łamią zasady – w rzeczywistości próbują zmienić/ poprawić system, w którym żyją. I mówiąc „system” mam na myśli wszystkie możliwe systemy, poczynając od systemu finansowego, przez edukację, budownictwo, żywność, energetykę, a na systemie zdrowotnym kończąc. I wbrew nazwie – to nie są ludzie wykluczeni albo ci, którzy wypadli z systemu na skutek jakiegoś zbiegu okoliczności. Nie. To ich świadomy wybór. Robią to zresztą po to, żeby nie tylko im żyło się lepiej, ale generalnie całemu społeczeństwu. Mają silne poczucie odpowiedzialności za innych.

Bohaterowie tego odcinka są wyjątkowi. Jest elf Pavlik, chłopak, który od sześciu lat żyje bez pieniędzy i dokumentów, nie uznaje państw ani ich granic i sam siebie określa właśnie jako elfa (bo czuje się częścią natury, a jednocześnie pracuje dla przyjemności i chęci pomagania innym – jak elfy/ skrzaty Św. Mikołaja – za swoją pracę nigdy nie otrzymuje wynagrodzenia).

Tak Pavlik czekał na mnie na dworcu w Berlinie – nie widzieliśmy się nigdy wcześniej, a nie mogliśmy się zdzwonić, bo Pavlik ma telefon, ale… nie ma w nim karty SIM (co oczywiste w przypadku osoby, która żyje bez pieniędzy). Przypomniały mi się czasy z liceum, gdy ludzie umawiali się w konkretnym miejscu, o wyznaczonej godzinie i mieli ze sobą jakiś element rozpoznawczy :).

Jest Janek Stolarski, freeganin – od 18 r.ż. żywi się jedzeniem, które firmy wyrzucają do śmieci (btw: jak na pewno pamiętacie, 2014 rok był w UE rokiem walki z marnotrawieniem jedzenia, stąd też głośna kampania Intermarche – Inglorius Fruits & Vegetables – to ten sam trend). Jest Joanna i Mariusz Dzieciątko, założyciele Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie, którzy od wielu lat uczą swoje dzieci sami, w domu. Jest Paweł Sroczyński, założyciel Fundacji Cohabitat, która zajmuje się m.in. architekturą naturalną, ale także wszystkimi obszarami tzw. samowystarczalności. No i wreszcie są przedstawiciele warszawskiego hackerspace’u.

Choć „off the grid” to dziś jeden z istotnych trendów, dopiero realizując ten odcinek, miałam okazję na własnej skórze poznać świat, którego nie znałam wcześniej. Z warszawskimi freeganami chodziłam np. po warszawskich śmietnikach (freeganie określają je jako „paśniki” :)), zlokalizowanych przy dużych marketach spożywczych, szukając wyrzuconego jedzenia. Tabu śmietnika jest u nas ogromne, dlatego zaskoczyło mnie to, że żywność wyrzucana przez wielkie firmy nie różni się niczym od tej, którą kupujemy w sklepach. Ze śmietników wyciągaliśmy zupełnie dobre, wcale niezepsute warzywa i owoce (ogórki, pomidory, ziemniaki, buraki etc.), ale także takie produkty, jak mleko roślinne, kasze, syropy z agawy, oryginalnie zapakowane ciastka etc. – nieprzeterminowane.

Freeganie2W drodze na jeden z warszawskich „paśników”.

elf Pavlik pokazał nam Berlin – od strony, której zupełnie się nie spodziewałam i której bez takiego przewodnika nie miałabym okazji nigdy zobaczyć. Byliśmy w tzw. nomad base – miejscu, w którym mieszkają cyfrowi nomadzi, byliśmy na Schnippel Disko – imprezie, gdzie ludzie wspólnie gotują jedzenie z żywności wyrzucanej do śmieci, po Berlinie poruszaliśmy się głównie piechotą (naprawdę nie wiem, ile dziesiąt kilometrów przeszliśmy przez dwa dni :)).

Oprócz Warszawy i Berlina, zdjęcia kręciliśmy też w Łodzi i w Laskowicach Pomorskich, w osadzie Słomiany Zapał.

I to tyle tytułem wstępu. Więcej szczegółów i informacji w samym filmie. Mam nadzieję, że bohaterowie tego odcinka wywrą na Was takie wrażenie, jakie wywarli na mnie. I że sam film sprowokuje dyskusję. Enjoy :).

http://hatalska.com/2015/03/26/poza-systemem-2-odcinek-onoff/
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.

Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje