Author Topic: Instrukcja przetrwania w Polskiej służbie zdrowia.  (Read 2321 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Instrukcja przetrwania w Polskiej służbie zdrowia.
« on: (Fri) 08.05.2015, 15:08:36 »
Instrukcja przetrwania w Polskiej służbie zdrowia. - Chcesz aby twoje dziecko żyło? Chcesz żyć? Przeczytaj.

My pacjenci, rodzice małych pacjentów chorych od lat, osoby starsze, z przewlekłymi chorobami, starzy wyjadacze tego systemu widzimy, że wy młodzi i wszyscy sporadycznie korzystający z publicznej służby zdrowia nie poruszacie się w nim zbyt sprawnie. Nie chcemy, żeby ginęły Wasze dzieci, nasze wnuki, wy sami. Dlatego chcemy Wam pomóc i dać Wam kilka praktycznych wskazówek, jak możecie poradzić sobie z tym systemem ochrony zdrowia w krytycznej sytuacji. 

1. Sprawny samochód.

To podstawa. Mała Dominika zginęła bo rodzicom zepsuł się samochód. No i sprawny kierowca, który zawiezie chorego bezpośrednio do szpitala. Jednym słowem nie liczcie na pogotowie. Pogotowie nie obsłuży wszystkich potrzebujących w tym niesprawnym systemie. I tak koryguje wady systemu na innych poziomach. Jak macie możliwość sami zawieźć dziecko czy chorego do szpitala to należy to zrobić. Jedna bariera systemu mniej. Zostawcie pogotowie dla tych, którzy nie mają samochodu albo nie mogą dowieść chorego do szpitala. Czasem taksówka jest lepszym rozwiązaniem niż pogotowie. Czymkolwiek byle do szpitala, jeśli tylko stan  zdrowia pozwala na prywatny transport. Szpital jest jedyną szansą na przetrwanie!

2. Zapomnijcie o uprzejmości. To system, w którym trzeba umieć zadbać o swoje prawa.

Nie macie już wielu okazji musieć walczyć o swoje w szkole, publicznym transporcie, w sklepie tak jak my starsi musieliśmy to robić w poprzednim systemie. Nie umiecie się wykłócać i walczyć o swoje, bo wiele się zmieniło od tej pory. To dobrze. Ale system ochrony zdrowia to taki relikt zeszłej epoki. Tam niestety trzeba więcej asertywności, a czasem niestety agresji, żeby przebić się przez bariery które buduje system. Dominika zginęła, bo jej rodzice byli zbyt długo uprzejmi. Inni mowią, że nie krzykiem ale płaczem można więcej zdziałać. I skargami. Imiennymi na osoby, które bronią dostępu do systemu w krytycznej sytuacji.

3. Nie dajcie się zbyć ani odesłać.

Ten system broni się przed pacjentem. Jest niedofinansowany, właściwie bankrutuje, każdy pacjent powiększa dług szpitala, poradni, pogotowia, SORu czyli szpitalnego oddziału ratunkowego. Odsyłanie to taki typowy dla systemu objaw niewydolności - tzw. ping pong pacjentem. Jak ja go nie przyjmę to powiększy dług u kogoś innego. Czy w prywatnej służbie zdrowia ktoś odsyła pacjenta do konkurencji? Ten system jest poważnie chory.
Dlatego w razie odmowy przyjęcia przez SOR, żądajcie odmowy na piśmie wraz z podaniem powodu, najlepiej od kierownika oddziału ratunkowego. Najczęściej usłyszycie, że to nie Wasz rejon. Pamiętajcie, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia nie ma rejonizacji. Pogotowie odesłało mamę Dominiki do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Nocna i świąteczna pomoc lekarska to fikcja i typowy unik systemu.  To nie jest pomoc dla stanów zagrożenia życia. Czas płynął, potem było już za późno.

4. Znajomy lekarz to skarb.

System oparty jest o uznaniowość. Tworzy bariery dla zwykłych pacjentów, ale jak masz znajomego lekarza ? drzwi systemu się dla Ciebie otwierają. To jest właśnie uznaniowość ? leczenie po znajomości. Kiedyś działał tak cały kraj, teraz już tylko ochrona zdrowia. System leczy swoich, bo nie jest w stanie leczyć wszystkich. Lekarz nie odmówi pomocy innemu lekarzowi i tak to działa. Rodzice Dominiki błąkali się po systemie z infekcją przez miesiąc, bo nie mieli znajomego lekarza ? przewodnika w tej matni. Jeśli masz tylko taką możliwość ? korzystaj z niej. Taki system, a właściwie dwa systemy ? dla swoich i dla zwykłych pacjentów.

5. Kolejki i skierowania.

W systemie obowiązują kolejki. I skierowania. Trzeba wszędzie czekać i mieć właściwe dokumenty ? zaświadczenia i skierowania. Jeśli masz mały problem ze zdrowiem - szybko wstaw się do kolejki. Może zdążysz doczekać na badanie i leczenie zanim problem zrobi się duży. Jak nie ? masz pecha, będziesz musiał płacić 100% w prywatnej służbie zdrowia. Czekasz ale nie płacisz albo płacisz i nie czekasz. Wszystko albo nic. Taki system.

6. Choroba przewlekła w rodzinie?

Twój problem zdrowotny wydaje się, że przekracza możliwości systemu i lekarzy? Masz wrażenie, że głównie masz czekać, a najlepiej zniechęcić się do oczekiwania czegokolwiek od ?służby? zdrowia? Szukaj sprzymierzeńców, towarzyszy niedoli. Jest duża szansa, że z takim jak Twój problemem już ktoś się zmierzył a może nawet znalazł na niego sposób. Szukaj w Internecie, wśród stowarzyszeń zrzeszających chorych, organizuj się. Nie po to aby się leczyć przez sieć, ale żeby uzyskać wiedzę jak sobie z tą machiną radzić. Razem mamy większe szanse. Pamiętaj, że system traktuje Cię jak intruza i problem więc broni się przed tym, żebyś wiedział jakie masz prawa, jak powinieneś działać żeby je wyegzekwować.

Nie licz na to, że system się sam zmieni. Nie zmieni się z kilku powodów. Ci co go mogą zmieniać politycy i konsultanci ? oni go nie znają. Bo oni się w nim nie leczą. Leczą się w tym drugim systemie dla VIPów, tym uznaniowym, po znajomości. Nie znają tych barier, które system tworzy na drodze  zwykłego pacjenta. Jak mają zmienić system, którego uciążliwości nigdy nie zaznali. To jak rozmowa ze ślepym o kolorach. My pacjenci widzimy to bardzo wyraźnie po tym co do nas mówią i do nas piszą w sprawie problemów, jakie im zgłaszamy.

Poza tym nie mają motywacji, żeby system zmieniać. Bo te uciążliwości nie im przeszkadzają, im jest w tym systemie dobrze. Oni są poza tym systemem, korzystają z jego uznaniowości. Jak system będzie dostępny dla wszystkich to oni stracą swoją uprzywilejowaną pozycję obsługi All inclusive dla wybranych. Wystarczy że mają znajomych lekarzy, powiedzą że są z NFZ czy z MZ i już system traktuje ich jak VIPOów i otwiera przed nimi wszystkie swoje drzwi. Po co to zmieniać?

Jurek Owsiak się na tym przejedzie. Zdaje mu się że będą z nim współpracować i wspólnie zmieniać system ratownictwa. To bzdura. Z nami pacjentami też tak wspólnie ?zmieniają? system w Dialogu dla Zdrowia. Nic nie zmieniają bo po pierwsze nie znają uciążliwości systemu a po drugie im jest w tym systemie dobrze i wszelka zmiana jest im nie na rękę. Owsiak się na tej współpracy przejedzie i dalej będzie dostarczał sprzęt do systemu, w którym zwykły pacjent nie będzie miał szansy z niego skorzystać. Ale skorzystają wszyscy Ci wybrani i uprzywilejowani. Jerzy Urban, kiedyś rzecznik prasowy komunistycznego rządu, jak ludzie zaczęli buntować się przeciwko komunizmowi powiedział, że rząd to olewa, bo rząd się i tak sam wyżywi. I tak samo jest teraz ze służbą zdrowia. Oni się i tak wyleczą.

I jak Wam się podoba ta instrukcja? W XXI wieku i europejskim kraju? 
Proszę o dalsze udostępnianie tej instrukcji. Tekst powstał na podstawie korespondencji pacjentów skupionych w Porozumieniu 1 Czerwca. Szczególne podziękowania dla Fundacji My Pacjenci
http://pacjenci.blogspot.com/ http://www.porozumienie.1czerwca.pl/index.php/component/k2/item/142-chcesz-aby-twoje-dziecko-zylo-przeczytaj-koniecznie
http://wyborcza.pl/1,76842,13948643,Nie_badz_potulny_ani_grzeczny___pacjenci_radza__co.html
http://natemat.pl/62051,pacjenci-przygotowali-poradnik-przetrwania-w-polskiej-sluzbie-zdrowia-zasada-nr-1-nie-badz-uprzejmy-kloc-sie-o-swoje


Na 6 osobowej sali pooperacyjnej w polskim szpitalu statystycznie 1 pacjentów umrze
Śmiertelność po operacjach w UE i EFTA jest poniżej 4%, np. Niemcy 2,5%, Węgry 3,2%, Czechy 2,3%, a w Polsce blisko 10 razy więcej czyli 17,9%

----------

RODZICU NOWORODKA! MASZ PRAWO:

- do pełnej informacji na temat stanu zdrowia dziecka, wszystkich czynności i zabiegów przy nim wykonywanych,
- obecności przy dziecku podczas każdej czynności wykonywanej przez personel medyczny.
- każda taka czynność musi być poprzedzona Twoją zgodą (którą w każdej chwili możesz cofnąć)
- w każdym przypadku możesz odmówić
- żadne zabiegi medyczne nie są przymusowe.
- masz prawo odmówić lub wyrazić zgodę na szczepienie dziecka w pierwszej dobie życia
- po uzyskaniu pełnej informacji o korzyściach, ale i zagrożeniach związanych z tymi szczepieniami (pełną listę niepożądanych odczynów poszczepiennych znajdziesz w rozporządzeniu ministra zdrowia)
- nikt z pracowników szpitala nie ma prawa Cię zastraszać ani przymuszać do do procedur medycznych, na które nie wyrażasz zgody.

Rodzice noworodka od chwili narodzin są jego przedstawicielami ustawowymi, a na personelu medycznym spoczywa obowiązek informowania ich o wszystkim, co dotyczy ich nowo narodzonego dziecka, a także pytanie rodziców o zgodę na każdą interwencję medyczną również szczepienie. Ogólna zgoda na leczenie nie jest wystarczająca żeby na jej podstawie udzielać świadczeń medycznych.

Rodzic ma prawo być obecny przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych dziecku (mówi o tym art. 21 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Wykonanie zabiegu medycznego bez zgody osoby uprawnionej czyni go nielegalnym i powinno być ścigane z przepisów Kodeksu Karnego.

Najczęstsze naruszenia praw rodziców małych pacjentów to:
- brak pełnej informacji, szczególnie o ryzyku związanym z zabiegiem
- brak możliwości wyrażenia zgody lub odmowy na zabiegi medyczne, badania i podanie szczepionek i leków
- ukrywanie diagnozy
- dokarmianie karmionego piersią dziecka MM (sztucznymi mieszankami mlecznymi) bez pytania o zgodę (Informacje na temat negatywnych skutków dokarmiania MM https://www.facebook.com/groups/779018065479021/permalink/838452696202224/)
 - niepozwalanie rodzicom na obecność w czasie wykonywania badań i szczepień u dzieci, wypraszanie ich oraz zabieranie dzieci z sali bez pytania o zgodę

Podstawa prawna - Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q491&ms=383&ml=pl&mi=383&mx=0&mt&my=567&ma=019578

JAKIE PRZEPISY PRAWA STANOWIĄ O PRAWIE DO WYRAŻENIA ZGODY?

- art. 23 kodeksu cywilnego, który udziela ochrony takim dobrom prawnym jak wolność i zdrowie;- art. 5 Europejskiej Konwencji Bioetycznej stanowi, iż każdej interwencji w dziedzinie służby zdrowia dokonać można jedynie po udzieleniu przez osobę zainteresowaną swobodnej i świadomej zgody na taką interwencję;- art. 15 i nast. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 32, 33 i 35 ustawy o zawodzie lekarza stanowią iż pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub ich odmowy;- art. 192 Kodeksu karnego stanowi, że wykonywanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2.- art. 3 ust. b. kodeksu etyki zawodowej położnej oraz art. 15 Kodeksu etyki lekarskiej.
(Na podstawie informacji ze strony Fundacji Rodzić po Ludzku)


O CZYM WARTO JESZCZE WIEDZIEĆ:

1. W szpitalu jedynie stała obecność przytomnej osoby dorosłej gwarantuje w 100%, że dziecko nie zostanie zaszczepione lub poddane innym zabiegom medycznym bez zgody rodziców.
2. Znamy przypadki zaszczepienia wbrew decyzji rodziców.
3. Winowajcy zazwyczaj nie ponoszą żadnych konsekwencji - rodzic może co najwyżej złożyć skargę do kierownika tejże placówki i rozważyć doniesienie do prokuratora.
4. Rodzic NIE ma obowiązku prawnego podpisywania jakichkolwiek dokumentów czy oświadczeń - czy to w szpitalu, czy w przychodni, czy w sanepidzie.
5. Pisemna niezgoda na szczepienie lub/i inne zabiegi medyczne w szpitalu może, ale nie musi pomóc, może spowodować przekazanie sprawy do sanepidu i wszczęcie postępowania administracyjnego.
6. Szpital może, ale nie musi, powiadomić sanepid o rodzicach uchylających się od szczepienia dziecka w szpitalu.

UWAGAMożesz złożyć pisemne oświadczenie dot. braku zgody na zabiegi medyczne np. "Nie wyrażam zgody na wykonanie szczepień w szpitalu i/lub innych zabiegów u mojego nowo narodzonego dziecka", ale jedyną gwarancją jest pilnowanie go (ponieważ rodzice mają prawo do obecności przy wszelkich zabiegach medycznych), jednak otrzymujemy zgłoszenia, że takie oświadczenie nie zawsze zostaje uszanowane.


Jako rodzic sprawujący opiekę rodzicielską Ty decydujesz o tym jakie zabiegi medyczne są wykonywane na Twoim dziecku i każdy taki zabieg wymaga Twojej zgody.
To że szczepienia są obowiązkowe NIE oznacza, że można je wykonać bez zgody pacjenta czy rodzica!Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta mówi, że: Art. 16. „Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody, po uzyskaniu informacji w zakresie określonym w art. 9.”FAQ – prawne konsekwencje nieszczepienia
http://mobilkredyt.nazwa.pl/szczepienia/faq.php

Co dzieje się zaraz po porodzie

Zaraz po porodzie, lekarz uniesie płaczące maleństwo, abyś mogła je zobaczyć, oznajmi, że urodził się synek lub córka i na chwilę położy Ci dziecko przy piersi. Ten pierwszy kontakt to tzw.kontakt „skóra do skóry” - położenie nagiego dziecka na gołej skórze matki bezpośrednio po porodzie. Noworodki ułożone na brzuchu matki czują się bardziej bezpieczne, łatwiej znoszą przejście do życia zewnątrz łonowego. Rozpoznają głos i zapach matki, ciepła skóra matki daje dziecku ciepło ogrzewając je do właściwej temperatury. Pierwszy kontakt noworodka z matką trwa tylko chwilę, ponieważ w pierwszych minutach życia dziecka musi zostać oceniony stan jego zdrowia wg 10-stopniowej skali Apgar. Kiedy dziecko jest badane, Ty będziesz musiała urodzić jeszcze łożysko (co trwa krótko i jest bezbolesne).

W pierwszej minucie lekarz bada napięcie mięśni malca, jego oddech, odruchy, pracę serca i kolor skóry. Zaraz potem dziecko trafi w ręce położnej, która założy zacisk na pępowinie. Musi to zrobić, gdy pępowina przestanie tętnić , czyli w ciągu pierwszych kilku minut po narodzinach. Potem nastąpi przecięcie pępowiny (zrobi to położna lub tata, jeśli uczestniczy w porodzie).

W 3., 5. i 10.minucie życia lekarz ponownie oceni stan noworodka. Następnie położna wytrze maleństwo z mazi płodowej, oczyści mu nosek i drogi oddechowe z resztek wód płodowych, co ułatwi dziecku oddychanie. Maź płodowa jest najlepszym, naturalnym kosmetykiem, jaki dała dziecku natura. Chroni przed brudem, zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe zakwaszenie, a tym samym ochronę przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dziecko powinno pozostać w tej naturalnej ochronie co najmniej 24h. Pierwsza toaleta maluszka obejmuje również zakroplenie oczek dziecka kroplami antybakteryjnymi (Zabieg Credégo - można odmówić), które zapobiegają infekcjom spojówek. Dziecko otrzyma też zastrzyk z witaminy K  (można odmówić - lepiej podawać doustnie), wspomagającej krzepliwość krwi. Wszystkie te zabiegi muszą być wykonane sprawnie i szybko, żeby dziecko się nie wyziębiło (temperatura w brzuchu wynosiła ok. 10 stopni więcej niż na sali porodowej). Następnie noworodek badany jest przez neonatologa, który osłucha jego płuca i serduszko, zbada ciemiączko i wykluczy ewentualne wady wrodzone.

Jeżeli podczas porodu miałaś nacinane krocze lub doszło do pęknięcia samoistnego, lekarz założy Ci szwy w znieczuleniu miejscowym. Następnie zostaniesz przewieziona na salę poporodową.

Co się dzieje w pierwszych godzinach po porodzie

Po wszystkich badaniach i pierwszej toalecie, maluszek jest ważony i mierzony. Pielęgniarki zapną dziecku na rączce tasiemkę z nazwiskiem mamy i symbolem płci. Potem założą pieluszkę, ubiorą i otulą dziecko ciepłym kocykiem. Maleństwo zostanie ułożone w specjalnym łóżeczku na kółkach (łóżeczko z przezroczystego plastiku). Ty natomiast z sali porodowej zostaniesz przewieziona na salę poporodową, gdzie będziesz przebywać około 2 godzin. Lekarze będą kontrolować Twój stan zdrowia. Położne przywiozą Ci dziecko do sali poporodowej. To czas na pierwsze przystawienie maluszka do piersi.

Kilka godzin po porodzie, gdy nabierzesz sił, pielęgniarka pomoże Ci wstać z łóżka i przejść do łazienki. Pamiętaj, żeby podnosić się powoli, bo może Ci się zakręcić w głowie. Toaleta po porodzie, zmiana zakrwawionej koszuli, na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej. Twój organizm po porodzie będzie jeszcze wydalał odchody połogowe – to normalny i potrzebny objaw oczyszczania się dróg rodnych. Bądź przygotowana na krwawienie, które nasilać się będzie w trakcie karmienia (wtedy wytwarzana jest oksytocyna, odpowiedzialna nie tylko za laktację, ale również skurcze macicy). Obkurczanie się macicy utrudnia przepełniony pęcherz, dlatego ilość oddanego moczu w ciągu doby będzie kontrolowana przez pielęgniarki.

Pamiętaj, że w szpitalu masz gwarantowany dostęp do doradcy laktacyjnego. Jeżeli potrzebujesz porady, jeżeli chcesz się upewnić, czy maleństwo prawidłowo chwyta brodawkę, czy dobrze ssie, możesz liczyć na fachową pomoc.

Jeżeli urodzisz przez cięcie cesarskie, około 12 godzin po porodzie będziesz przebywać na sali pooperacyjnej. Zostaniesz podłączona do aparatury kontrolującej czynność serca i ciśnienie krwi. Pielęgniarka założy Ci też cewnik. Znieczulenie, które otrzymałaś przed cięciem będzie jeszcze działać około 1-2 godzin. Twoje dziecko będzie przybywało w sali noworodkowej lub obok Ciebie (zależy to od zwyczajów szpitala). Tak jak w przypadku porodu naturalnego, położna przyniesie Ci dziecko do karmienia, choć ze względu na stan pooperacyjny, w pierwszych godzinach możesz mieć pewną trudność w przystawianiu dziecka do piersi (ale w pozycji na wznak również jest to możliwe). Po 12 godzinach od cięcia, położna poleci Ci wstać z łóżka. Wcześniej usunie cewnik. Choć na początku możesz odczuwać dyskomfort (ból brzucha, naciąganie szwów), zmuś się do ruchu, to zmniejszy ryzyko pojawienia się zrostów. Pielęgniarka pomoże Ci przejść do łazienki, żebyś się załatwiła i umyła.

Co się dzieje w kolejnych dniach

W pierwszej dobie życia dziecko zostanie zaszczepione przeciwko gruźlicy i wirusowego zapaleniu wątroby typu B (można odmówić - lepiej nie szczepić w pierwszej dobie dzieci zdrowych, zdrowych rodziców - http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-w-pierwszej-dobie-bcg-i-wzw.html , nie trzeba i nie należy podpisywać dokumentu o tytule "świadoma odmowa"). Najwcześniej w 73 godzinie życia, położna pobierze z piętki dziecka próbkę krwi do analiz w kierunku mukowiscydozy, fenyloketonurii i niedoczynności tarczycy. W pierwszej dobie (a najpóźniej w ciągu kolejnych 48h) noworodek powinien oddać smółkę. Ta pierwsza kupka dziecka potwierdza, że jego organizm pracuje prawidłowo. W pierwszych dobach po porodzie dziecko obserwowane jest także w kierunku ewentualnych objawów żółtaczki fizjologicznej. Jeżeli lekarz stwierdzi żółtaczkę, dziecko zostanie poddane fototerapii, czyli naświetlaniu promieniami UV.

Jeżeli masz założone szwy po nacięciu lub pęknięciu krocza, lekarz podczas porannego i wieczornego obchodu będzie kontrolował stan szwów. Przez pierwsze dni po porodzie staraj się wietrzyć krocze, zamiast bielizny zakładaj siatkowe majtki.

Jeżeli jesteś po cięciu cesarskim, w pierwszej dobie po zabiegu będziesz miała opatrunek osłaniający ranę. Opatrunku nie można moczyć. Wkrótce potem lekarz oceni, czy rana się zabliźnia. Po usunięciu opatrunku musisz dbać, by rana była czysta. Dlatego myj ją mydłem, jak całe ciało, a potem susz jednorazowym ręcznikiem papierowym. Szwy wewnętrzne są rozpuszczalne, zewnętrzne się nie wchłaniają, zdejmuje się zwykle po ośmiu dniach od wyjścia ze szpitala. Rana szybciej się zagoi, jeśli będziesz ją często wietrzyć - wystawiaj ją na powietrze, noś luźną, przewiewną bieliznę i odzież. Majtki noś wysokie, zapomnij o biodrówkach, gdyż będą uciskać ranę.

Po porodzie naturalnym będziesz przebywać w szpitalu 2-3 doby, po cięciu cesarskim ok. 5 dni. 


Zabieg Credégo – zabieg wykonywany na noworodku w profilaktyce rzeżączkowego zapalenia spojówek zastosowaniem 2% roztworu azotanu srebra. Niektórzy nie zalecają wykonywania zabiegu ze względu na działania niepożądane. Przy matce zdrowej, ew. przy cesarskim cięciu tym bardziej sens wykonywania tego zabiegu jest dyskusyjny. 100 lat temu jednak miał sens bo chronił noworodka przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek i w następstwie ślepotą.

Zastrzyk z witaminy K dla niemowląt chronie przed chorobą krwotoczną noworodków. Choroba jest niezwykle rzadka (ludzie z długim stażem nigdy takiego przypadki mogli nie zobaczyć), jeśli już to dotyczy zwykle wcześniaków, urodzonych w zamartwicy, po aspiracji smółki i dzieci mam, które pod koniec ciąży przyjmowały leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub antybiotyki z grupy cefalosporyn. Ryzyko jest większe także u dzieci hipotroficznych, czyli takich, których wzrost i waga są znacznie mniejsze niż wynika to z wieku ciąży. Chorobie krwotocznej sprzyjają schorzenia wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego (np. zespół krótkiego jelita lub przewlekła biegunka).Wczesne postaci choroby występują niezwykle rzadko i zwykle u noworodków (ok. 1%), które nie otrzymały profilaktycznej dawki witaminy K.
Istnieją przesłanki, że iniekcje z witaminy K mogą mieć wpływ na powstawanie nowotworów u dzieci.
Na rynku jest obecnie wiele preparatów z witaminą K w kapsułkach do podawania drogą doustną dla zastrzyk nie jest konieczny można po podać odpowiednią dawkę drogą doustną.
Jedna dawka podawana noworodkowi to 0,5 MILIGRAMA domięśniowo lub 2 MILIGRAMY doustnie. Dawka codzienna dla zdrowych niemowląt od 2 tygodnia życia to 25 MIKROGRAMÓW (czyli 0,025 miligrama).

Zanim odbędziesz rozmowę na temat szczepień z przedstawicielami „służby zdrowia”.

Jesteś rodzicem który chce odpowiedzialnie decydować o zdrowiu swojego dziecka, ale na samą myśl o tym co spotka Ciebie w przychodni lub kolejny telefon z przychodni czy nawet wizytę przechodzą Ciebie ciarki? Nie martw się tylko się przygotuj. Pracownicy służby zdrowia mają wiele szkoleń jak rozmawiać z rodzicami by ich przekonać do czegoś do czego rodzice nie są przekonani i nie jest to oparte na naukowych argumentach, ale na czystej manipulacji. Na przykład wpisz w wyszukiwarce: „jak przekonać rodziców do szczepienia”. Piszą tam na portalach dla pracowników służby zdrowia by straszyć, manipulować i odpowiednio przedstawiać dane by były przekonywujące, niekoniecznie zgodne z realiami. Dlatego:
Zapoznaj się z podstawowymi prawami i zasadami. Masz prawo nagrywać rozmowę skorzystaj z tego prawa. O nagrywaniu nie musisz nikogo informować. W ostateczności można nagrywać telefonem (są aplikacje na androida) ale najlepiej wydać ok 200zł na dobry sprzęt marki olympus lub sony, by móc nagrywać nim nawet przez kilka dni non stop bez zmiany baterii (przydatny gdy ktoś bliski jest hospitalizowany, albo aby przekonać się jak traktują nasze dziecko w szkole etc))
Pacjent może nagrywać pracowników służby zdrowia legalnie bez informowania ich o tym. Nawet powinien:http://www.lekarziprawo.pl/pacjent-moze-nagrac-rozmowe-z-lekarzem-i-wykorzystac-ja-w-sadzie/?hc_location=ufi
Pamiętaj że to oni mają obsłużyć Ciebie a nie Ty ich. Najskuteczniejsza strategia to twierdzić, że boisz się powikłań, zamierzysz szczepić wpóźniejszym terminie po upewnieniu się że dziecko jest całkowicie zdrowe, nie ma alergii czy innych przeciwskazań i robić badania bujać się terminami na NFZ do 18 roku życia zawsze deklarując, że zamierzamy szczepić zgodnie z obowiązującym kalendarzem.
Przygotuj się, poczytaj, zapoznaj się z relacjami innych (niestety głównie matek, samych matek) wtedy będziesz lepiej rozumiał/a co się dzieje, jaki scenariusz Ciebie czeka i co chcą osiągnąć bo nie wiedzą czym ich zaskoczysz;) Pamiętaj: Ulotka to za mało! Czytaj charakterystykę produktu leczniczego. 
Jeżeli wiesz że będą męczyć lub straszyć o podpisanie czegoś lub konkretny temat wydrukuj pismo z Ministerstwa Zdrowia w którym jest mowa o tym że to nielegalne. 
Pamiętaj że wszystko co do Ciebie mówią, lub żądają możesz chcieć na piśmie i by Tobie podpisali. 
Jeżeli rozmowa od razu idzie agresywnie, lub jesteś obrażana/y nie dyskutuj tylko poproś o kontakt do przełożonych i poinformuj że złożysz pisemną skargę i poproś jeszcze raz o podanie imienia i nazwiska (nawet jeżeli je znasz). 
Nikt nie ma prawa decydować za Was i nikt nie będzie Wam pomagał jeżeli będzie miał miejsce Niepożądany Odczyn Poszczepienny.
Jeżeli wystąpił Niepożądany Odczyn Poszczepienny, lub po szczepieniu w ciągu czterech tygodni zaszła zmiana w stanie zdrowia masz prawo i powinnaś/powinieneś walczyć o wpisania NOP i zgłoszenie. To pomoże urealniać statystyki oraz uzyskać odroczenia kolejnych szczepień może za jakiś czas będzie to podstawą by domagać się wsparcia finansowego rehabilitacji. 
Dziel się doświadczeniem z innymi, również tu na grupie by inni wiedzieli co może ich spotkać, na co trzeba uważać i jakie odpowiedzi padają na nasze argumenty. 
Nie pozwalaj się nachodzić, a w przypadku telefonów, wizyt, odwiedzin u sąsiadów lub zaczepiania nawet na korytarzu w przychodni od razu mów o tajemnicy lekarskiej i że nie masz prawa być nachodzona/y i przymuszana/y.   
Pamiętajcie im więcej poczytacie i im szerszą macie wiedzę tym łatwiej Wam będzie odbyć wizytę czy zakończyć temat który może być trudny i wzbudzać Wasze wątpliwości. Szczególnie kiedy tak jak moja żona i ja nie doświadczyliśmy świadomie poważnych NOP-ów. Dzieląc się z innymi dowiedziałem się już o 4 poważnych problemach po szczepieniach wśród moich znajomych. Wszyscy myśleli że są jedyni. Nie jesteśmy sami.

Źródło: Nie znam, wiec jak ktoś zna proszę o komentarz

Zmuszanie do podpisania oświadczenia o świadomej odmowie jest nielegalne, nie ma żadnych podstaw prawnych.
Pismo to według Ministerstwa Zdrowia nie jest standardowym dokumentem szpitala, nie ma żadnych podstaw prawnych. Jest to narzucony sanepidowi pomysł Pana dr Pawła Grzesiowskiego dyrektora Instytutu Profilaktyki Zakażeń... który tak naprawdę nie reprezentuje żadnego instytutu, tylko PRYWATNĄ FUNDACJĘ o nazwie Instytut Profilaktyki Zakażeń o nieznanych publicznie źródłach finansowania. Doktor Grzesiowski zajmuje się także wykładami, szkoleniami oraz innymi zleceniami dla firm produkujących szczepionki. W USA być może występowałby po prostu jako lobbysta gdyż z uwagi na konflikt interesów takie postawienie sprawy byłoby uczciwsze.

Celem tego dokumentu to nie jest kolejne „nie wyrażenie zgody”, a kuriozalny donos do sanepidu na samego siebie. W dodatku wymagający podpisania się pod takimi pojęciami jak parafrazując "wiem, że świadomie narażam życie dziecka" czy cytując dokładniej "zostały mi przekazane wszelkie informacje" co jest nakłanianiem do podpisywania informacji nieprawdziwych.
Podpisanie pod słowami "otrzymałem zadowalające odpowiedzi na wszystkie pytania" jest podpisaniem się pod informacjami nieprawdziwymi. Zresztą jest to kuriozalne gdyż nie prowadzi się badań w pewnych kierunkach jak np. działanie szczepionek u noworodków w szczególności badania w których porównane byłyby grupy dzieci szczepionych do nigdy nieszczepionych.

Poniżej stanowisko Ministerstwa Zdrowia z dnia 2014-01-24, DepartamentMatki i Dziecka, numer pisma MZ-MD-S-054-4919-8/JK/14 cytuje:
 „Odnosząc się do przekazanej informacji o zmuszeniu rodziców, którzy rezygnują lub sami odraczają szczepienia ochronne dzieci, do podpisywania niezgodnego z prawdą oświadczenia woli, a także o przypadkach odmawiania wystawiania recept na mieszanki mlekozastępcze,odmawiania wydawania skierowania do lekarza specjalisty i utrudniania dostępu do świadczeń zdrowotnych, informuję, że udzielanie świadczeń zdrowotnych nie może być warunkowane podpisaniem „Oświadczenia świadomiej odmowy szczepienia ochronnego”.W każdym indywidualnym przypadku, gdy rodzice uważają, iż wobec nich zastosowano przemoc lub groźbę w celu zmuszenia do określonego działania, należy bezwzględnie zgłosić zaistniałe zdarzenie do właściwych organów ścigania.”

Zgłoś skargę!

Wszelkie sytuacje konfliktowe z pracownikami służby zdrowia w szczególności: straszenie, grożenie, szantażowanie brakiem wydania recepty czy skierowania lub odmowa jakiegokolwiek zabiegu, powoływanie się na kończący się termin ważności serii szczepionki, głośne krytyczne uwagi wygłoszone przy pełnej poczekalni, nasłanie na rodziców dzielnicowego czy policji, nękanie telefonami, nachodzenie w domu, zaczepianie rodziny i sąsiadów etc. należy zgłaszać do odpowiednich organów.

 Skargę możesz złożyć do: - kierownika lub dyrektora placówki medycznej- wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.- Biura Rzecznika Praw Pacjenta,- Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej (gdy skarga dotyczy lekarza),- Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych,- Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Poważniejsza naruszenia jak warunkowanie dostępu do świadczeń od np. zgody na szczepienie, lub podpisania takowej odmowy należy zgłaszać do organów ścigania zgodnie z pismem od Ministerstwa Zdrowia cytuje jeszcze raz: "gdy rodzice uważają, iż wobec nich zastosowano przemoc lub groźbę w celu zmuszenia do określonego działania, należy bezwzględnie zgłosić zaistniałe zdarzenie do właściwych organów ścigania.” z http://stopnop.pl/prawo/172-odmowa
http://stopnop.pl/images/PDF/inne/MZ%20ODPOWIED%20W%20SPRAWIE%20OWIADCZENIA%20I%20WEZWANIA%20NA%20SZCZEPIENIE.pdf

Zródlo: http://szczepienie.blogspot.co.uk/p/instrukcja-przetrwania-w-polskiej.html
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje