Author Topic: Zniknęło 8 mld zł z kont emerytalnych w ZUS  (Read 1058 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 559
  • Reputacja: +12/-0
Zniknęło 8 mld zł z kont emerytalnych w ZUS
« on: (Sun) 28.06.2015, 12:48:09 »
Zniknęło 8 mld zł z kont emerytalnych w ZUS

Rząd straszy nas kolejnymi podwyżkami składek ZUS. Powodem są, jak zawsze, pustki w kasie ZUS. A pustki są, ponieważ grube miliardy złotych znikają w tajemniczych okolicznościach.W 2011 r. z kont emerytalnych w ZUS zniknęło ponad 8 miliardów zł. W jaki sposób? Mechanizm pozwalający na przejmowanie i wygaszanie miliardów złotych pochodzących ze składek emerytalnych opisał Nasz Dziennik.

Chodzi o środki zgromadzone na kontach emerytalnych osób, które były rencistami. W sytuacji, gdy osoby takie pobierają rentę, ich środki emerytalne, podobnie jak środki emerytalne wszystkich innych osób, gromadzone są na ich kontach emerytalnych. W momencie jednak gdy rencista umiera, środki te, zgodnie z prawem, powinny zostać przeksięgowane na fundusz rentowy. W ten sposób, fundusz rentowy powinien być zasilany każdego roku dodatkowym strumieniem kilku miliardów złotych pochodzących ze składek emerytalnych zmarłych rencistów.

 Tak powinno się to odbywać zgodnie z polskimi przepisami. A jak odbywa się w rzeczywistości? Na koniec 2010 r. na kontach zmarłych rencistów znajdowało się aż 8,4 mld zł. Obecnie ci renciści już nie żyją, więc zniknęły ich konta emerytalne. Jednak pieniądze z tych kont nie zostały przeksięgowane, jak wymaga tego prawo, na fundusz rentowy. Gdzie zatem są te pieniądze? Ekonomista i były wiceminister finansów, Cezary Mech, badający sprawozdania finansowe ZUS, twierdzi, że pieniądze te "wyparowały". Nie ma ich ani tam, gdzie były poprzednio, ani tam gdzie powinny były się znaleźć po śmierci rencistów. Kilka miliardów złotych po prostu zniknęło, rozpływając się w "rządowej przestrzeni".

Według wspomnianego finansisty badającego ten tajemniczy przepływ środków w ramach ZUS, rząd skonstruował w ten sposób wygodny dla siebie mechanizm umożliwiający umarzanie zobowiązań emerytalnych.

Co więcej, fakt, że środki które powinny były zasilić fundusz rentowy, ale go nie zasiliły, spowodował drastyczne powiększenie deficytu tegoż funduszu. W 2011 r. deficyt funduszu rentowego wyniósł aż 16,3 mld zł, a więc niemal dwukrotność tego co miało do niego wpłynąć w 2010 r. tytułem środków pochodzących po zmarłych rencistach. Gdyby środki te rzeczywiście zasiliły fundusz rentowy, deficyt funduszu wyniósłby jedynie 7,9 mld zł, tj. o ponad połowę mniej.

 Ogromny deficyt funduszu rentowego w 2011 r. był jednak rządowi na rękę, gdyż posłużył władzy jako doskonały argument w debacie nad podwyższeniem składki rentowej. Już w lutym 2012 r. składka rentowa wzrosła z 6% do 8%. Oficjalnym powodem był oczywiście fatalny stan funduszu rentowego, którego wydatki były aż o 16 mld zł większe od jego dochodów. Tyle że ten fatalny stan finansowy funduszu został w głównej mierze wykreowany sztucznie, właśnie poprzez niezasilenie funduszu środkami zmarłych rencistów.

Jak wskazuje Cezary Mech, rząd skonstruował prawdziwe finansowe perpetuum mobile. Należy bowiem pamiętać, iż niedawno rząd podwyższył również wiek emerytalny. Wyższy wiek emerytalny oznacza jeszcze większą ilość rencistów. To z kolei rodzi dwa skutki. Po pierwsze - większa ilość rencistów to wyższe zasoby środków emerytalnych zgromadzonych na ich kontach po śmierci, a co za tym idzie, jeszcze wyższe kwoty znikające w czeluściach systemu. Po drugie zaś - więcej rent do wypłacenia przekłada się na jeszcze wyższy deficyt funduszu rentowego, i co za tym idzie, powodować będzie zwiększoną presję na kolejne podwyżki składki rentowej w przyszłości. 

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/zniknelo-8-miliardow-zl-z-kont-emerytalnych-w-zus.htm
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 559
  • Reputacja: +12/-0
Odp: Zniknęło 8 mld zł z kont emerytalnych w ZUS
« Reply #1 on: (Mon) 04.01.2016, 17:21:42 »
ZUS rozdaje nagrody. Miliony zł na premie dla pracowników. Rekord sprzed dwóch lat niemal pobity

19.06.2015W 2012 roku ZUS na extra-premie dla pracowników przeznaczył 212,5 mln zł. Otrzymało je 46 800 osób, więc średnio na jedną osobę przypadło ponad 4500 zł. 2013 rok okazał się rokiem oszczędności (o zgrozo!), bowiem na nagrody wydano tylko 150 mln zł. Lata chude jak widać minęły, ponieważ w 2014 roku rozdano 210 mln zł.

Czym kierowało się szefostwo ZUS w przyznawaniu premii?
Quote
„Nagrody przyznawane są w drodze uznania za wyróżniające wyniki pracy, sumienność, jakość i terminowość pracy, realizację dodatkowych zadań oraz szczególne zaangażowanie w wykonywane zadania” -  czytamy w uzasadnieniu zestawienia przygotowanego i podpisanego przez wiceministra pracy i polityki społecznej Marka Buciora.

Patrząc na wysokość pracowniczych bonusów, można byłoby przypuszczać, że to ZUS właśnie jest „najlepszą, najbardziej wydajną, terminową i zaangażowaną w wykonywanie swoich zadań instytucją w kraju” – pisze zus.pox.pl przypominając „dokonania” tej instytucji w ostatnim roku.
 
W ubiegłym roku ZUS dokonał skoku na kasę OFE. „Przeprowadzono, największą od czasów Bolesława Bieruta, operację nacjonalizacji prywatnego majątku. Majątku zgromadzonego przez Polaków na prywatnych kontach w OFE. I to właśnie ZUS był głównym wykonawcą całej tej operacji” – zaznacza serwis.
 
W związku z tym Otwarte Fundusze Emerytalne musiały przekazać do ZUS wszystkie posiadane obligacje o wartości 153 mld zł. Konfiskata mienia przeprowadzona wzorcowo, należy się nagroda.
 
Jednym z rezultatów reformy emerytalnej są również dodatkowe wpływy do ZUS. OFE zostało zmarginalizowane, bowiem trafiać tam będzie mniej pieniędzy. Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. pensji. W 2011 roku sytuacja wyglądała następująco: 12,22 proc. pensji trafiało do ZUS, 7,3 proc. do OFE. Po reformie ZUS otrzymuje 16,6 proc, OFE 2,92 proc.
 
Łatwo wiec policzyć, że na konto OFE przed reformą trafiało 58,6 mld zł rocznie (jest 16,5 mln osób ubezpieczonych, średnia pensja wynosi 4054,84 zł brutto, do OFE było odprowadzane 7,3 proc. dochodu).
 
4054,84 x 7,3% x 16,5 mln x 12 miesięcy = 58,6 mld zł
 
Obecnie na OFE zdecydowało się 2,5 mln ubezpieczonych, a trafia tam już tylko 2,92 proc. pensji. Daje to około 3,6 mld zł rocznie.
 
4054,84 x 2,92% x 2,5 mln x 12 miesięcy = 3,6 mld zł
 
Gołym okiem widać, że na konta OFE trafia rocznie 55 mld zł mniej. Są to pieniądze które dodatkowo zasilają kasę ZUS.


Źródło: http://niezalezna.pl/68159-zus-rozdaje-nagrody-miliony-zl-na-premie-dla-pracownikow-rekord-sprzed-dwoch-lat-niemal-pobity
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje