Author Topic: Roszczeniowość - postawa społeczna  (Read 972 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Roszczeniowość - postawa społeczna
« on: (Mon) 17.03.2014, 23:00:51 »
Roszczeniowość - postawa społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

Roszczeniowość – postawa społeczna charakteryzująca się wysokim poziomem oczekiwań wobec państwa, władzy, organizacji w zakresie zapewnienia warunków socjalnych, a przy tym zupełną biernością w zaspakajaniu własnych potrzeb.

Źródła tej negatywnej postawy, tkwią w systemach gospodarczych, w których mechanizmy wolnorynkowe zastąpiono skomplikowaną machiną biurokratyczną, scentralizowano działalność państwową. Efektem tego typu posunięć stała się, niestety, głęboko zakorzeniona w świadomości ludzi postawa roszczeniowa w dziedzinie gospodarczej i zawodowej. Obywatele zarażeni roszczeniowością uważają, że wiele im się należy od państwa. Na przykład w razie gdyby stracili dach nad głową – państwo powinno im zapewnić tymczasowe miejsce zamieszkania – podobne podejście wykazują w każdej tego typu trudnej sytuacji. W rzeczywistości osoby takie wcale nie są zainteresowane zmianą zastanego stanu rzeczy, ponieważ musieliby sami podjąć odpowiednie wysiłki. Obywatele, których postawa charakteryzuje się roszczeniowością, uważają, iż w przypadku trudności materialnych państwo powinno zapewnić im warunki do życia. Często nie są zainteresowani zmianą swojej sytuacji, gdyż wiązałoby się to z koniecznością podejmowania określonych wysiłków na drodze do znalezienia bądź zmiany pracy.

W Polsce, w ciągu dwudziestu lat trwania III RP roszczeniowość weszła niestety na stałe do polskiego krajobrazu społecznego. W tym wypadku geneza tkwi najpewniej w poprzednim systemie: w PRL-u nieważna była praca efektywna, ale ochrona interesów klasy robotniczej i jej przywilejów. Obecnie, roszczeniowość najczęściej zarzucana jest związkom zawodowym. Krytyka tej postawy dotyczy utrudniania prowadzenia racjonalnej polityki ekonomicznej oraz spadku poziomu zainteresowania bieżącymi problemami (obrona interesów pracowniczych itp.).

Równocześnie, także na zachodzie Europy roszczeniowość ma coraz większą ilość zwolenników, o dziwo, zwłaszcza w krajach o wysokim statusie życia, jak Niemcy, Francja czy Szwecja. Na ich przykładzie wyraźnie widać, że nadmierny rozrost systemu opieki socjalnej – nie popłacają. Wydaje się przy tym, że głównym problemem są w tym wypadku nieodwracalne już czasem skutki widoczne w zanikaniu postawy obywatelskiej w dotkniętych roszczeniowością społeczeństwach.

Źródło: wypracowania24.pl


Quote
"Tak jak święci i sprawiedliwi nie mogą wznieść się ponad to najwznioślejsze, co jest w każdym z was,
    tak samo źli i słabi nie mogą spaść poniżej najpodlejszego, które jest także w was." - Khalil Gibran


Quote
"Jeśli ludzie opierają swą tożsamość na identyfikacji z władzą, wolność budzi ich niepokój. Potem muszą ukryć ofiarę w sobie stosują przemoc wobec innych" - Arno Gruen


Quote
"Definicją szaleństwa jest robienie czegoś w kółko, za każdym razem spodziewając się innych rezultatów" - Albert Einstein


Quote
"W latach 50-tych robiono badania, które wykazały, że osobnik odizolowany znanego sobie środowiska społeczno-kulturowego staje się neurotyczny, gdy dana osoba nie posiada zewnętrznego obiektu z którym może identyfikować swoje mroczne emocje, zaczyna dostrzegać w sobie takie rzeczy których wcześniej nie chciała zauważyć i pozostawała nieświadoma skąd się wzięły i jak sobie z nimi radzić. Stawianie czoła naszej wewnętrznej naturze jest dziś praktycznie nieznane bez względu na to ile cywilizacji powstaje i upada nasza kolektywna świadomość kreuje nasz aparat rządowy a nie pojedynczy ludzie." - Lilli 1956, Grunebaum 1960, Heron 1953


Quote
"Społeczeństwo oparte na strachu, apatii i nienawiści ustanawia system, mający fundamentalny wpływ na zachowanie jednostki. Tłumi on indywidualny rozwój podtrzymując schematy wyższości i niższości i klasowość społeczeństwa oparta na fałszywych ideach. - Mark Zimmerman.


Quote
Każdy człowiek z kompleksem niższości musi sam przed sobą przyznać, że porównuje się z jakimiś fikcyjnymi normami, dokładniej to ujmując, poddaje się jako jednostka, ponieważ sam dla siebie nie jest wzorcem. Taki osobnik podąża za jakimś ideałem lub idolem.


Quote
"Nie szukaj na zewnątrz lecz zwróć się do samego siebie, bo prawda mieszka we wnętrzu człowieka" - Św. Augustyn


Quote
" Ludzie zrobia wszystko, choćby najbardziej absurdalne rzeczy, żeby tylko nie zmierzyć się z własną duszą" - Carl Jung
« Last Edit: (Sun) 27.07.2014, 07:55:29 by BladyMamut »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje