Author Topic: Dwanaście zasad wydajności - Harrington Emerson  (Read 1341 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Dwanaście zasad wydajności - Harrington Emerson
« on: (Tue) 18.03.2014, 14:54:26 »
Dwanaście zasad wydajności - Harrington Emerson

Harrington Emerson to jeden z przedstawicieli nurtu uniwersalistycznego. Podstawę jego koncepcji stanowi pojęcie efektywności, które przedstawił w swoim największym dziele pt. "Dwanaście zasad wydajności". Definiuje tam efektywność jako "wyrażony w procentach stosunek do pewnego wzorca".

Ponadto prezentuje dwanaście zasad wydajności :
1.Jasno określony cel. Jest to zasada zdecydowanie najważniejsza. Ma podstawowe znaczenie w kierowaniu ludźmi, ale także w osiąganiu przez przedsiębiorstwo wysokiej efektywności. Należy więc jasno określić podstawowy cel działalności i jednocześnie wystrzegać się powszechnego zjawiska jakim jest przesłanianie celu głównego przez szereg celów pozornych.
2.Zdrowy rozsądek. Pozwala on przyjąć wszystko, co konieczne i pożyteczne i jednocześnie wyeliminować to, co przeszkadza nam w osiągnięciu celu.
3.Fachowa rada. Każdy organ kierowniczy powinien mieć specjalnych ekspertów, tak "aby nie ugrzązł w wiedzy z przeszłego tygodnia, miesiąca, roku, dziesięciolecia lub przeszłego wieku".
4.Dyscyplina. Można ja rozpatrywać w 3 znaczeniach: dostosowania się do wymagań otoczenia, dostosowania się do porządku życia, dostosowania się do kary za niewłaściwe zachowanie. Aby nauczyć pracowników dyscypliny kierownictwo samo powinno pracować sumiennie, pilnie i z zapałem oraz wypełniać swoje obowiązki wobec podwładnych.
5.Uczciwe postępowanie. Należy postępować zgodnie z zasadą "postępuj z ludźmi tak, jak chcesz, aby z tobą postępowano".
6.Niezawodne, szybkie, dokładne i parametryczne sprawozdania.
7.Czasowy plan przebiegu działania. Przebieg działania powinien być precyzyjnie ustalony.
8.Wzorce i normy. Wymagania muszą być na miarę danego człowieka i odwrotnie. Emerson w odróżnieniu od Taylora dopasowuje wzorce do istniejących, przeciętnych warunków.
9.Przystosowanie warunków. Aby w pełni wykorzystać swe możliwości należy "przystosować siebie tak, aby móc rozporządzać czynnikami zewnętrznymi lub przystosować warunki zewnętrzne tak, aby osoba stała się osią wokół której wszystko się obraca".
10.Wzorcowe metody pracy. Ich ustalenie jest konieczne jeśli chcemy osiągnąć satysfakcjonujące nas wyniki.
11.Instrukcje pisemne. Są to regulaminy pracy, zawierające głównie prośby i ostrzeżenia. Bez nich żadne przedsięwzięcie nie jest możliwe do realizacji.
12.Nagroda za wydajność. Konieczne jest wprowadzenie właściwego systemu wynagrodzeń za pracę. Emerson proponuje obiecujące premie już za 68% wykonania normy. Przedział od 68% do 100% dzieli natomiast na progi, z których każdemu przydziela adekwatne wynagrodzenie.

Źródło: mfiles.pl


HARRINGTON EMERSON

Różnica w ocenie wydajności pomiędzy "Systemem Taylora" (Frederick Winslow Taylor) a systemem Harringtona Emersona jest taka, że ten pierwszy ustala górną granicę jako najwyższy osiągnięty wynik przez najlepszego pracownika w brygadzie (w tym przypadku najwyższa wydajność to 100%). W drugim przypadku jest ustalone 100% wydajności jako średni wynik będący do osiągnięcia przez każdego pracownika (w tym przypadku możliwe jest uzyskanie nawet 300% normy). Jednak w efekcie finalnym jeśli mówimy o premii za wydajność to w obu przypadkach 90%pracowników było uprawnione do otrzymania premii, co świadczy, że sama świadomość sprawności systemu była motywująca dla pracowników i powodowała wzrost wydajności.


12 zasad wydajności (ok. roku 1911)

Niedawno miałem okazję przeczytać ciekawą książkę "12 zasad wydajności", często zastanawiamy sie jaka była historia ISO, KAIZEN, SIX SIGMA, TQM, PRINCE2 etc.

Wg. mnie wszystko zaczęło sie od pisma "Industrial engineering" gdzie publikowali Kent, Taylor, Gantt, Emerson i wielu innych, a publikowali na podstawie doświadczeń które zdobywali od wielu lat czasami nawet przed 1870 rokiem.

Wg. mnie naprawdę lektura warta polecenia i przeczytania, a oto kilka cytatów z książki, która mimo upływu czasu nie straciła wiele na swojej aktualności, powiedziałbym nawet że z czasem zyskała.

H. Emerson urodzil się w 1852 roku w Trenton (stan New Jersey) jako syn profesora uniwersytetu. W wieku 9 lat wyjechal wraz z rodzicami do Europy gdzie przebywal przez 14 lat ksztalcąc sie w szkolach Niemiec, Francji, Anglii, Wloch i Grecji.

W latach 1876 do 1882 byl sekretarzem jednego z wydzialów uniwersytetu Nebraska. W 1882 roku wyjeżdża na wybrzeże zachodnie i tam podejmuje pracę najpierw w rolnictwie, a potem w bankowości. Po czterech latach zaczyna interesować sie kolejnictwem i zostaje doradcą, glównie przedsiębiorstw transportu kolejowego.

Od 1904 roku kieruje wlasnym biurem doradztwa organizacyjnego. W tym czasie zaczyna publikować pierwsze broszury i skrypty, gdyż szereg uniwersytetów i politechnik amerykańskich zaprasza Emersona na prowadzenie wykladów.

Kiedy w 1910 roku pewna amerykańska spólka kolejowa chciala podnieść taryfy przewozowe, komisja międzystanowa przebadanie tego zamierzenia. Rozpocząl sie slynny proces, w którym jako ekspert wystąpil H. Emerson. Jego ekspertyza wykazala, że nieefektywne naklady wynoszą w kolejnictwie Stanów Zjednoczonych okolo 1 mln dolarów dziennie. Na tej podstawie komisja nie uchwalila podwyższonej taryfy. Na marginesie należy dodać, że podczas tego wlaśnie procesu doradca Organizacji Handlowych Wybrzeża Atlantyckiego L.D. Brandeis po raz pierwszy użyl określenia naukowe zarządzanie (scientific management) ustosunkowując sie do ekspertyzy Emersona.

Emerson w 1931 roku przebywal w Polsce i konsultowal projekty warszawskiego metra.

Zbigniew Martyniak "Historia Myśli Organizatorskiej"
Kraków 1988

Źródło: dareklipski.blox.pl
« Last Edit: (Fri) 07.11.2014, 11:49:27 by BladyMamut »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje