Author Topic: Eksperyment Ellen'y Langer - Na przekór starości  (Read 1530 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Eksperyment Ellen'y Langer - Na przekór starości
« on: (Sat) 05.04.2014, 21:20:43 »
Natknąłem się na ciekawy film, w którego końcówce (około 40sta minuta) mowa jest o ciekawym eksperymencie.

http://www.youtube.com/watch?v=2H5KrZscmdU

Quote
Wyniki sugerują, że nasze myśli mają wielką władzę nad naszym zdrowiem. Twoje postrzeganie starości wpłynie na prawdziwy proces starzenia. Jeśli uznasz, że na starość się załamiesz, to tak będzie. Będziesz żył tak długo, jak myślisz, że dasz radę. Mamy wielką kontrolę nad własnym zdrowiem i samopoczuciem i dopiero zaczynamy być tego świadomi.

"Jeśli wierzysz, że się Tobie nie uda masz rację, jeśli wierzysz, że się Tobie uda też masz rację" - Henry Ford


Powiedz NIE starzeniu się. Potęga umysłu.

Potęga umysłu... odwraca nawet zmiany spowodowane wiekiem.

Wyobraź sobie, że znowu jest rok 1989. Madonna rządzi na listach przebojów, zaczyna się nowa era Polski demokratycznej. I wszyscy są dwadzieścia lat młodsi. Ellen Langer, psycholog z Harvardu, w swoim prowokacyjnym eksperymencie udowodniła, że można cofnąć zegar biologiczny.

Badaczka zebrała grupę mężczyzn w wieku 70 – 80 lat. Umieściła ich w odizolowanym hotelu w Nowej Anglii, w którym wszystko wyglądało jak dwie dekady wcześniej. Poprosiła ich, by nie tylko wspominali przeszłość, ale zachowywali się tak, jakby odbyli podróż w czasie. Ideą badania było sprawdzenie, jak zmiana myślenia o swoim wieku wpływa na zdrowie i sprawność.

Odkrycia Langer są zdumiewające. Już po upływie jednego tygodnia mężczyźni z grupy eksperymentalnej (w porównaniu do grupy kontrolnej) mogli poszczycić się większą elastycznością stawów, zwiększoną zręcznością i mniejszymi zmianami artretycznymi w dłoniach. Ich umysł nabrał ostrości, a postawa i sposób chodzenia znacząco się poprawiły. Gdy pokazano ich zdjęcia niezależnym obserwatorom oceniali ich wiek na kilka lat mniej niż w przypadku grupy kontrolnej. Innymi słowy, proces starzenia w pewnych aspektach został odwrócony.

Lenger i jej współpracownicy z Harvardu prowadzą tego typu badania od lat i zebrali sporo dowodów potwierdzających tę hipotezę. Ich zdaniem, wszyscy jesteśmy ofiarami naszych własnych stereotypów dotyczących starzenia się i zdrowia. Bez zastanowienia akceptujemy kulturowe wskazówki (negatywne!) i na ich podstawie kształtujemy swój obraz siebie i zachowanie. Jeśli udałoby się pokonać te negatywne schematy dotyczące wieku i zdrowia, moglibyśmy świadomie otworzyć się na możliwość prowadzenia aktywnego i produktywnego życia także w podeszłym wieku.

Eksperymenty grupy Langer dowiodły, że nastawienie wpływa nawet na wzrok. Wszyscy wiedzą, jak wygląda tablica do badania wzroku. Wielkie E na szczycie, a potem szeregi coraz mniejszych liter, które w końcu stają się nieczytelne. Naukowcy zastanawiali się, co by było, gdyby tak odwrócić ten porządek. Zwykłe tablice stwarzają oczekiwanie, że w pewnym momencie znaki będą niemożliwe do odczytania. Czy odwrócenie porządku liter sprawi, że zmieni się także nastawienie na odwrotne, czyli że znaki stają się w pewnym punkcie czytelne? Rzeczywiście, tak właśnie się stało. Osoby badane wciąż nie były w stanie odczytać najmniejszych literek, jednak udawało im się rozpoznać litery mniejsze, niż działo się to w przypadku normalnych tablic. Ich oczekiwania poprawiały ich wzrok.

Oznacza to, że niektórzy ludzie mogliby nosić słabsze okulary, gdyby tylko zmienili swój sposób myślenia o swoim wzroku. Inne konsekwencje zdrowotne mogą być jeszcze ważniejsze. W innym badaniu Langer zastanawiała się, jak ubranie wyzwala stereotypy na temat wieku. Większość ludzi stara się ubierać „odpowiednio” do swojego wieku. Sprawia to, że ubranie staje się wskazówką co do postaw wobec wieku. Co się jednak stanie, gdy ta wskazówka zniknie? Langer zdecydowała się zbadać ludzi, którzy rutynowo noszą w pracy uniformy i tych, którzy mundurków nosić nie muszą. Okazało się, że ludzie noszący uniformy opuszczali w pracy mniej dni z powodu choroby, rzadziej chodzili do lekarza, mniej czasu spędzali w szpitalach i rzadziej cierpieli na choroby chroniczne. Grupa kontrolna miała ten sam status socjoekonomiczny. Wydaje się, że noszenie uniformu w pracy zabezpieczało ich przed ciągłym przypominaniem o własnym wieku podczas podejmowania decyzji, co na siebie włożyć.

Nie chodzi o to, aby wszyscy nosili identyczne uniformy. Otoczeni jednak jesteśmy mnóstwem subtelnych wskazówek, że starzenie to niepożądany okres upadku i degradacji. Sygnały te przeszkadzają w „ładnym” starzeniu się. Tak samo zbyt łatwo wpadamy w pułapki diagnozy, godząc się, by „depresja” czy „rak” definiowały nas i pozbawiały zdrowej przyszłości. Nie znaczy to, że zmieniając sposób myślenia unikniemy wszelkich chorób, złych nastrojów i bólu kręgosłupa, albo że ta sukienka zaprojektowana dla nastolatek natychmiast rozwiąże wszelkie problemy. Warto jednak być otwartym na ideę, że jutro może być lepiej. Może obudzimy się czując się kilka lat młodziej.

http://www.masterminds.pl/anatomia_czowieka.18/Powiedz,NIE,starzeniu,si.,Potga,umysu..944.html
« Last Edit: (Mon) 28.07.2014, 13:45:22 by BladyMamut »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje