Author Topic: Jak się zachować gdy wpadniesz do przerębla  (Read 2147 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Jak się zachować gdy wpadniesz do przerębla
« on: (Sun) 06.04.2014, 08:03:33 »
Jak się zachować gdy wpadniesz do przerębla

Podstawowe ramy zachowań, które mówią o zachowaniu się gdy wpadniesz do przerębla.

Bardzo wiele filmów instruktażowych pokazuje jak wydostać się z przerębla lub wpadnięcia do wody o niskiej temperaturze, natomiast bardzo mało jest filmów prezentujących co robić potem.

Filmik w bardzo przystępny sposób pokazuje jak się należy zachować po wyjściu z zimnej wody.

Wpadnięcie do przerębla - zasady postępowania po wyjściu.
http://www.youtube.com/watch?v=nYJwtFGwKNs

Źródło:http://supertac.pl/jak-sie-zachowac-gdy ... przerebla/

Hipotermia -działania w warunkach survivalowych

Zapraszamy na jedyne tego rodzaju szkolenie w naszym kraju. Hipotermia to zjawisko które w sytuacjach survivalowych zabije nas szybciej niż inne dolegliwości. Szybciej można umrzeć tylko z powodu braku powietrza lub z wykrwawienia. Jak przygotować się do działania w warunkach zimowych? Jak walczyć z hipotermią? I najważniejsze? Kiedy on nas atakuje? Jak jej przeciwdziałać. Jak zareaguje nasze ciało na nagłą różnicę temperatury.

Zapraszamy na szkolenie gdzie pod czujnym okiem ratowników każdy będzie mógł sprawdzić jak to jest gdy zgrabiałe palce odmawiają posłuszeństwa a my walczymy z rozpalaniem ogniska. Sami w domu tego nie sprawdzimy. Tylko w kontrolowanych „bezpiecznych ''warunkach można się nauczyć reagowania właśnie w takich sytuacjach.

Plan szkolenia;

Wykłady:

Bezpieczeństwo w zimie. Zasady przetrwania w warunkach zimowych
Hipotermia -jak to działa. Stopnie hipotermii.
Jak reagować w przypadku hipotermii
Zajęcia praktyczne

Kontrolne ochłodzenie organizmu (kąpiel w przerębli)
Techniki wychodzenia (ratowania) z przerębli
Techniki rozgrzewania organizmu w warunkach zimowych
Jak ratować osoby trzecie w przypadku hipotermii
Kontrolne doprowadzenie ciała do obniżenia temperatury (wpadnięcie do przerębla w odzieży)
Działanie w warunkach obniżonej temperatury ciała
Szkolenie jest podzielone na dwie części:

Część pierwsza to wykłady prowadzone przez ratowników medycznych oraz przez naszych instruktorów które mają pokazać jak wygląda hipotermia, jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć. Druga cześć to działania praktyczne w rejonie zbiornika wodnego. Te działania dzielimy na dwie części. Pierwsza to działania w wypadku ogólnego przemrożenia organizmu które może zdarzyć się w każdej sytuacji. Jest to działanie w wypadku powolnej hipotermii lub w wypadku powstania odmrożeń. Czyli co zrobić gdy zmarzniemy w lesie i musimy dodatkowo tam nocować. Jak zabezpieczyć się przed wychłodzeniem organizmu, jak przygotować nocleg, jak ogrzewać ciało.

Drugą częścią zajęć praktycznych będzie reagowanie w wypadku szybkiego wychłodzenia organizmu. Taka sytuacja zdarza się gdy np. wpadniemy do wody lub pod lód. Pokażemy co robić w takiej sytuacji. Jak reagować i co jest najważniejsze w takich sytuacjach. W miarę możliwości terenowych pokażemy także jak wychodzić z przerębla w sytuacji survivalowej.

 
Każdy chętny z uczestników będzie mógł sam sprawdzić się w sytuacji szybkiego ochłodzenia ciała. Wymogiem jest tylko wcześniejsze badanie u lekarza rodzinnego oraz dodatkowy komplet ubrania.

Wszystkie zajęcia będą się odbywać pod czujnym okiem ratowników medycznych. Nieopodal miejsca szkolenia będzie naszykowany specjalny ogrzewany namiot w którym będzie możliwość ogrzania się.

Pamiętaj! Sprawdzenie i przygotowanie się na takie sytuacje jest jedyna gwarancja powodzenia w realnej sytuacji survivalowej. Zobacz jak reaguje Twoje ciało na hipotermię! Dowiedz się jak ratować się w takiej sytuacji.
Szkolenie odbywa się w jeden dzień 9.II ( sobota ) od rana do wieczora.

Wymagane wyposażenie:

dobrze dobrana odzież zimowa
ciepła czapka
dwie pary rękawiczek
kilka par ciepłych skarpet
sprzęt survivalowy -nóż oraz kit do rozpalania ogniska (istniej możliwość wyposażenia na czes szkolenia)
karimata, klapki, kostium kąpielowy (slipki) do morsowania
ręcznik
termos z herbatą
zapasowy komplet odzieży służący do symulowanego wpadnięcia do wody (polar, podkoszulka, kurtka, spodnie, lekkie buty, skarpety, bielizna)
Badanie lekarskie potwierdzające brak przeszkód w morsowaniu.
Cena szkolenia: 129zł*

*cena netto zawiera: opiekę instruktorów, szkolenie teoretyczne, szkolenie praktyczne, ciągłą opiekę ratowników medycznych, opiekę ratownika wodnego.

Jest to szkolenie przeznaczone dla każdego bez względu na zaawansowanie i doświadczenie.

http://survivaltech.pl/html/hipotermia_survival.htm


 Jak wciągnąć kogoś, kto wpadł do przerębla

Zobacz artykuły na temat:odmrożeniepierwsza pomocwoda
Wpadnięcie do przerębla to częsta przyczyna zgonów w zimie. Jak wyciągnąć kogoś, kto wpadł do przerębla? Jak wyjść z przerębla, gdy sami do niego wpadniemy? W jaki sposób uniknąć dodatkowego pękania lodu? Jak zachować się w zimnej wodzie, by przeżyć?

Woda wychładza organizm, „wyciąga” z niego ciepło. Dochodzi do tego znacznie szybciej niż poza akwenem, dlatego też nieoceniona może być wiedza, jak się zachować w takiej sytuacji i jak pomóc poszkodowanemu. Czy wiesz, co zrobić, gdy ktoś znajdzie się w przerębli?
Jak pomóc?

Niektóre źródła podają, by w przypadku znalezienia się w zbiorniku z zimną wodą nie wykonywać gwałtownych ruchów i jak najmniej się poruszać. Jest to ważne, gdyż podczas ruchu dochodzi jakby do wymiany, wymieszania się wychłodzonej krwi (np. w kończynach) z cieplejszą z innych partii ciała. Człowiek ubrany w kilka warstw ubrań podczas pływania dodatkowo naraża się na wychłodzenie organizmu, bowiem pod poszczególne warstwy ubioru znacznie łatwiej przeciska się lodowata woda.

Zobacz też: Jak przeżyć w zimnej wodzie?
Wpadnięcie do przerębla

W okresie zimy jest to bodajże jeden z najczęstszych wypadków, które kończą się zgonami. Mimo corocznych alarmów w mediach, nadal wiele osób nie wie, jak się zachować i jak pomóc. Poniżej przedstawiamy przykłady.

Kroczysz po lodzie i czujesz, że pęka pod tobą lub wpadasz w przerębel? Nie panikuj, tylko błyskawicznie rozłóż ręce. Dzięki temu możesz uchronić się przed wpadnięciem całym ciałem do wody, a w efekcie pod pokrywę lodu.

Jeśli jesteś świadkiem wypadku – interweniuj. Najpierw znajdź jakąś gałąź, kij. Przede wszystkim uważaj, bo lód, na który lada moment wejdziesz, może pękać. Dlatego też idź jedynie po śladach osoby, która znalazła się w wodzie. Jesteś już bardzo blisko przerębli. Teraz delikatnie połóż się na lodzie i zbliż powoli do poszkodowanego. Podaj mu gałąź i postaraj się go wyciągnąć.

Ratując taką osobę należy być bardzo ostrożnym, by nie zostać przez nią wciągniętym do wody.

Zobacz też: Jak przeżyć lawinę?

Autor: Agnieszka Strupiechowska
Artykuł z dnia: 2012-01-16
Aktualizacja: 2012-02-23 12:44


Przerębel/fot. Fotolia

Źródło: http://pierwsza-pomoc.wieszjak.polki.pl/odmrozenie/299478,Jak-wyciagnac-kogos-kto-wpadl-do-przerebla.html
« Last Edit: (Fri) 29.08.2014, 21:35:02 by fistraist »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje