Author Topic: Skutki odkrycia Ameryki  (Read 1681 times)

czesio

  • Guest
Skutki odkrycia Ameryki
« on: (Mon) 17.02.2014, 20:38:57 »
Skutki odkrycia Ameryki to nie tylko plusy

Kiedy w roku 1492 Kolumb wraz ze swoją pierwszą przybił do wyspy jaką jest Guanahani ani on, ani też miejscowi nie zdawali sobie sprawy z tego, że jest to początek końca wolności Indian. Pomimo tego, że był to rdzenny lud tej ziemi i żył on tam już wieki wcześniej, to jednak bardzo szybko zostali oni zniewoleni, co miało niestety dla nich tragiczne konsekwencje, choć nikt tego wtedy jeszcze oczywiście nie wiedział.

Pod rządami dalekiej Hiszpanii Wyspa niestety bardzo szybko się wyludniła, ponieważ Indianie nie mieli jak żyć i wyginęli nie znając pojęcia cywilizacji co trwało niestety zaledwie około od dziesięciu do dwudziestu lat. Zresztą objęcie samej wyspy nie sprawiło Kolumbowi większej trudności, gdyż przypłynął on do niej dobrze uzbrojony, a dodatkowo sami miejscowi był ot o lud o naprawdę łagodnym usposobieniu.

Dodatkowym celem następnych wypraw Kolumba było nie tylko przechwytywanie coraz to nowych terenów w Ameryce, ale także nawracanie innowierców którymi byli Indianie na chrześcijaństwo, co było również naprawdę bardzo ważnym elementem całej ideologii odkrywczej. Zresztą szczególnie w trakcie drugiej wyprawy wraz z Kolumbem i jego załogą do Ameryki udało się także wielu misjonarzy, których celem było właśnie nawracanie Indian na chrześcijaństwo.

Jeżeli chodzi zaś o inne aspekty odkrycia Ameryki, to nie zawsze były one niekorzystne. Dla Europy odkrycie nowego kontynentu oznaczało bardzo duże korzyści, szczególnie jeżeli chodzi o pojawienie się wielu nowych roślin czy też tego rodzaju rzeczy. Ogólnie więc rzecz ujmują,c to odkrycie Kolumba miało naprawdę wiele plusów jak i minusów, jednak plusy odnosiły się raczej do sfery gospodarczej i korzyści jakie odkrycie przyniosło dla Europy, a minusy dotyczyły jednak raczej strony indiańskiej.

Samo odkrycie przyniosło naprawdę bardzo wielkie zmiany, a także dodatkowo przyniosło ono naprawdę ponadczasową sławę odkrywcy, czyli oczywiście Kolumbowi. Do dziś jest on uważany za jednego z największych i najbardziej znanych odkrywców na świecie, co udało się jedynie nielicznym. Na dzień dzisiejszy zresztą chyba nie ma żadnej osoby, która chociaż raz nie słyszałaby o tym wielkim odkrywcy. Jest to niewątpliwie wielka postać historyczna, a samo odkrycie Ameryki przyniosło na świecie bardzo wiele zmian,z czego niektóre były nieodwracalne i ich konsekwencje są widoczne nawet po dziś dzień.

Nawet do dnia dzisiejszego jednak istnieje jeszcze bardzo wiele nieścisłości dotyczących wielu danych, które bezpośrednio lub też pośrednio wiążą się z Kolumbem. Przede wszystkim nie wiadomo do końca jest kiedy dokładnie urodziła się odkrywca i jakiej był on narodowości, a jednocześnie nie do końca wiadome jest miejsce jego pochówku, co mogłoby być dość istotne la wielu historyków, którzy kłócą się odnośnie wielu właśnie takich faktów. W związku z takimi nieścisłościami ciągle trwają najrozmaitsze badania, coraz to bardziej specjalistyczne, które być może w przyszłości, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, dadzą więcej odpowiedzi.

Szamani (4:23)
http://www.youtube.com/watch?v=Kx-fWNq-qZs


źródło: http://www.krzysztofkolumb.pl/skutki-odk...ylko-plusy
« Last Edit: (Tue) 19.05.2015, 21:38:31 by Anomalia »