Author Topic: Nie bądź małpą, działaj logicznie!  (Read 944 times)

czesio

  • Guest
Nie bądź małpą, działaj logicznie!
« on: (Mon) 17.02.2014, 20:44:33 »
Jak działa wpływ grupy na działnie jednostki? Jak często rezygnujesz z podjęcia działania, bo uważasz, że jest niezgodne z pewnym stanem prawnym lub obyczajowym. Jak często nie podejmujesz działania, bo wokół Ciebie mówią, że tak się nie robi?
Ilustracja z małpami obrazuje badanie przeprowadzone w 1967 roku przez G. R. Stephensona, badającego psychologię ewolucyjną na bazie obserwacji małp. Eksperyment stanowi prostą i dosadną odpowiedź na pytanie zawarte w pierwszym zdaniu.

Teraz po kolei:

Stephenson umieścił w klatce 5 małp oraz drabinę z bananami na jej szczycie. Za każdym razem, gdy małpa wchodziła po drabinie aby zabrać banany, naukowiec włączał zimny prysznic, który oblewał wszystkie pozostałe małpy.
Po jakimś czasie, zawsze gdy małpa chciała wejść po banany, pozostałe małpy ją biły, zniechęcając do wchodzenia po drabinie. W efekcie po pewnym czasie żadna małpa nie chciała już wchodzić na górę.
Stephenson postanowił zamienić jedną małpę, wprowadzając nową. Pierwszą rzeczą, za którą się zabrała nowa małpa, było oczywiście wejście na drabinę. Natychmiast (nie wiedząc nawet dlaczego) dostała lanie od pozostałych małp.
Wyobraź sobie zdziwienie na jej twarzy, gdy obrywała tylko dlatego, że chciała sięgnąć po ulubiony smakołyk. Po kilku bijatykach odechciało jej się wchodzenia na drabinę.
Gdy następna małpa została podmieniona, wydarzyło się dokładnie to samo. Przy kolejnej również. W końcu wszystkie małpy zostały podmienione.
Co zostało? 5 małp, które nigdy nie padły ofiarą zimnego prysznica, bijące każdą, która chciała wejść po drabinie.


 

źródło:https://trello.com
« Last Edit: (Fri) 25.07.2014, 07:22:15 by Anomalia »