Author Topic: Józef Piłsudski - dokument  (Read 1044 times)

Ardek

  • Guest
Józef Piłsudski - dokument
« on: (Thu) 10.04.2014, 21:09:17 »
Józef Piłsudski - dokument

Film dokumentalny z roku 1937! "Epopea czynu polskiego odtworzona z ocalałych autentycznych filmów, zebranych i opracowanych przez filmę Falanga" (z czołówki filmu). Ordyński w swym dokumencie pokazującym drogę życia, walkę, dzieło i wielkość marszałka Piłsudskiego sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy.

Tam, gdzie brakowało ikonografii - jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej - wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników marszałka, twórców młodej polskiej państwowości.

Film jest podwójnie interesujący. Dając widzowi możliwość zobaczenia unikatowych zdjęć, uświadamia mu zarazem, jak Józefa Piłsudskiego widzieli Polacy w latach 30., a także jakie konwencje stosowali wówczas dokumentaliści - w warstwie obrazu i dźwięku oraz w komentarzu.

Józef Piłsudski - Dokument (1937 r.) (1:22:09 , TVP HISTORIA)
https://www.youtube.com/watch?v=NWZreTJE3mY
« Last Edit: (Tue) 19.05.2015, 21:54:52 by Anomalia »