Author Topic: Tomografia komputerowa, a rak  (Read 1848 times)

Offline BladyMamut

  • Administrator
  • WyBudzony
  • *
  • Posts: 2 560
  • Reputacja: +12/-0
Tomografia komputerowa, a rak
« on: (Tue) 15.04.2014, 13:23:26 »
Tomografia komputerowa, a rak

Wykonywane coraz częściej obrazowanie metodą tomografii komputerowej (CT) zwiększa ryzyko rozwoju raka. W trakcie badania ekspozycja na promieniowanie może być ponad stukrotnie większa od obserwowanej w klasycznym badaniu rentgenowskim.

Badanie wykonane przez naukowców w San Francisco pokazało, że ekspozycja na największe dawki promieniowania występowała podczas obrazowania jamy brzusznej i miednicy. Z mniejszym narażeniem na ten czynnik rakotwórczy wiązało się wykonanie CT klatki piersiowej, głowy i naczyń wieńcowych.

Według obliczeń szacunkowych, konsekwencją wszystkich tomografii komputerowych wykonanych w 2007 r. w Stanach Zjednoczonych może być 29 tys. nowotworów. Spośród raków po ekspozycji na promieniowanie 66 proc. wystąpi u kobiet, najczęściej dotyczyć one będą pacjentów, którym badanie CT wykonano między 35-54 rokiem życia.

Źródło: Arch Intern Med 2009; 169(22): 2071-2086
Za: pulsmedycyny.pl


--------------------------------CTTTRLKOQ -->http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_komputerowa

Jedna z metod:
"Źródło promieniowania i detektory poruszają się po okręgu prostopadłym do długiej osi pacjenta (dookoła obrazowanego narządu/obiektu), wykonując szereg prześwietleń wiązką promieniowania równoległą do płaszczyzny obrazowanej. Strumień danych z detektorów zawiera informacje na temat pochłaniania promieniowania przez poszczególne tkanki (elementy składowe obiektu)..."

"Badanie TK napromieniowuje pacjenta nawet do 400 razy większą dawką promieniowania niż typowa sesja diagnostyczna zwykłym aparatem rentgenowskim"
CTTTRLKOQ -->http://www.fda.gov/Radiation-EmittingPr ... 115329.htm

Nie mylić z rezonansem magnetycznym.
CTTTRLKOQ -->http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrazowani ... netycznego
"Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza obiektów. Ma zastosowanie w medycynie, gdzie jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii)..."

"Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi, co wykorzystywane jest często do badania mózgu, mięśni i serca. Obrazowanie metodą MR wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała."

CTTTRLKOQ -->http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia
"Tomografia (gr. τομή (tomé) - przekrój i γράφειν (gráfein) - zapisywać) − w medycynie zbiorcza nazwa metod diagnostycznych mających na celu uzyskanie obrazu przedstawiającego przekrój przez ciało lub jego część."
« Last Edit: (Thu) 01.01.1970, 02:00:00 by Guest »
“Zacznij tam gdzie jesteś, użyj tego co masz, zrób co możesz”
Nie negocjuje na rozsądnych warunkach z ludźmi, którzy zamierzają mnie pozbawić rozsądku.


Jeśli widzisz uszkodzony post - kliknij "Zgłoś do moderatora". Dziekuje